Jak na věc


vypek s pecene kaceny

Bio kačer, nebo zmrazená kachna? Sváteční kachna pečená na kmínu, se zelím a knedlíkem

    Měkké zelí zcedím. Přidám do něj připravenou osmaženou cibuli i se sádlem. Trochu dosolím. A je hotovo. Chuť přesně ta, jakou si pamatujeme od babiček. Poznámka: Moraváci nechť si udělají kyselé zelí podle svého. Nebylo by fér na moravské zelí zapomenout, ale já ho neumím, a tak by ani nebylo fér někde nějaký recept na moravské zelí opsat.
    Upozornění: Ani jednou tu nezaznělo, že kupovaná kachna není dobrá. Je také dobrá, to se musí nechat. Domácí kachna je vzácnější lahůdka, delikatesa. Není to jídlo na všední den. A protože kachna z obchodu je oproti domácí nebo bio kachně výrazně levnější, můžeme si ji dopřát i na nějaký „riskatnější“ způsob. Třeba na pomerančích nebo po pekingsku.
    Zmrazenou kachnu musíme nechat volně rozmrazit, což trvá skoro celý den. Nedoporučuje se rozmrazovat kachnu v mikrovlnce nebo v horké vodě – utrpí chuťově.
    Dobrý večer,náhodou jsem chytla Vaši stránku a tento recept je pro mladé super i když už jsem babka v duchodu tak jsem se přiučila ,ale večer číst tento recept ,když kačenu z manželem milujeme je ,,záhul,, i když Vás neznáme přejeme všechno nej manžele Juchelkovi z Ostravy hezky večer


Martinské rohlíčky bez kynutí i klasické recepty na martinské rohlíky s makovou či ořechovou náplní

    Kachna pečená mírně a dlouze je tak měkká, že na její porcování nepotřebujeme nůžky na drůbež. Stehna snadno oddělíme ostrým nožem a vidličkou na maso. Kůži uprostřed prsou rozřízneme a prsní maso lehce sloupneme z kosti.
    Říkám na rovinu, je to piplačka. Práce spíš ženská. Ale slyšela jsem vyprávět i o jednom muži, který doma kachnu dočišťuje. (A nebo to bylo, že dočista obere všechny kůstky z kachní pečínky?)
    Je fakt, že poprvé je trochu obava, co se s kačenou stane, když nebude podlitá a nebude se kontrolovat. Chce to vyzkoušet a pak je jasno :-). Záleží na velikosti, ale i na tom, jak byla krmená a jak je stará. Ale dodržením nastavené teploty a času by měla být každá výborná.
    Asi kilogram kyselého zelí propláchnu,překrájím, dám do hrnce, zaliji vodou a asi deset minut vařím. Vařením zelí nejen změkne, ale také nabude na objemu (v kvasném hrnci vypouštělo vodu).


Žlutý výpek? Z domácí kachny ano

    podobně káču dělám již několik let a nemá to chybu.Pod kachnu používám jako podložku mřížku (aby se nekoupala v sádle)jablka - 2 středně velké, raději sladší odrůdy, napůlky dovnitř kačeny.Na menší kusy cca do 2200 g stačí fakt 3 hoďky, na půlku jen pro dva cca 2- 2,5 hod. max.Taky půl hodiny před dokončením otevřu pekáč a kačenu potřu medem který rozpustím v horkém výpeku.Dopeču na vyšší teplotu nebo pod grilem podle stavu kůrčičky.
    Když při kontrole vidím, že se už maso odděluje od kostí, sundám poklici, zvýším teplotu na 250 a asi 20 minut peču, dokud není kůže vypečená do křupava.
    Tak, a teď nastala chvíle, kdy by se mohly začít kolem zvedat výstražné ukazováčky: „Kyselé zelí ROZHODNĚ neproplachujeme! Kyselé zelí  V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nevaříme!“ Tedy asi takhle:
    Dobrý den, Juchelkovi, děkuji za milá slova. Přečetla jsem Váš příspěvek doma nahlas a setkal se s pochopením. Taková „muka“, o kterých jste se zmínili, také dobře známe. Kolikrát člověk musí alespoň kus okurky zakousnout, aby nepodlehl myšlence „Když ne kačena, tak tedy chleba se sádlem…“ Zdravím do Ostravy – a zachovejte, prosím, stránkám přízeň. M.P.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    U nás na vsi sice nemáme čínskou restauraci, kde bychom si mohli dát kachnu po pekingsku, ale zase tu máme Hlouškovy. Chovají mimo jiné kachny na prodej ze dvora. Říkáme jim „bio“, ale jen v úvozovkách. Nikdy jsem se nezajímala, zda mají nějaký certifikát bio kvality. Ale vidím, že se kačkám dobře daří: mají travnatý volný výběh, koupaliště na potůčku, zrní, a tak. Pan Hloušek je profík a chovu kachen rozumí.
    Kačenu – ať je bio nebo z obchodu – prostě musíme péct pomalu a při mírné teplotě. Tak ji potom nemůžeme zkazit – nepřipálíme ji, a ani nebude tvrdá. Na fotkách je rozdíl mezi pečenou kachnou z obchodu (vlevo) a pečeným „bio“ kačerem (vpravo). Domácí kachna má po upečení tmavší barvu, není ani trochu připálená.
    Možná záleží i na velikosti kachny. Už jsem jí dělala, ne 5, ale 4 hodiny, a myslím, že mohlo být i méně, úplně se rozpadala, a byla opravdu výborná, takže doporučuji. Hlavně nepodlévat vodou!! Vím, že plno hospodyněk se toho bojí, a pak se diví, že kachna byla tvrdá ;-)
    Malou hlávku červeného zelí rozkrojím na čtvrtiny, vyříznu košťály a zelí nakrájím na jemné proužky. Oloupu čtyři cibule a osmažím je dvou lžicích vepřového sádla, a to v kastrole, kde budu posléze dusit zelí.


Řepánky: Kdo jednou zkusil, nezapomene. Recept na kynuté buchty s mákem a cukrovkou

    Kachna má tmavé maso typické chuti a vůně. Je nutričně hodnotnější než například kuře. Kachní maso je bohaté na železo a vitaminy řady B. Pro českou (slovenskou) kuchyni je nejtypičtější úpravou pečení kachny vcelku. Kachní pečínka se podává nejčastěji se zelím a knedlíkem. Protože se kachna většinou připravuje ke sváteční příležitosti, stalo se zvykem podávat k ní zelí dvou barev a někdy i dvoje knedlíky.
    A teď se přiznám. Když jsem jejich kachnu koupila poprvé, myslela jsem, že je zkažená nebo co. Vůbec se nepodobala kachnám, které jsem kupovala ve městě, a to jsem někdy zašla i do drůbežářské speciálky. „Ta kachna je nějaká žlutá…“ chtělo se mi zanaříkat. Ještě štěstí, že jsem se ovládla. Kačka totiž vyhlížela přesně tak, jak správně chovaná a živená kachna vypadat má, teď už to vím.
    Vypečenou šťávu slijeme do nahřátého omáčníku. Rozdíl mezi výpekem z kupované a domácí kachny je opět na první pohled patrný – z domácí nebo bio kachny je žlutý (na obrázku vpravo). Není to sádlo, jak by se od pohledu mohlo zdát. Sádlo se usadí jen na povrchu. Zbytek tvoří silná šťáva tak výtečné chuti, že by k politým knedlíkům se zelím už snad ani maso nemuselo být.
    Děkuji Vám za skvělý tip na kachnu. Já jsem sice vegetarián, takže nedokážu plně docenit, ale rodině moc chutnalo :-)Takto do měkka upečnou kačku jsme ještě neměli.


„Ta kachna je nějaká žlutá…“

    Nesmíme očekávat, že nám chovatel prodá zrovna takové holátko, jaká vycházejí ze zpracovatelských linek drůbežářských velkovýroben. Domácí kachna „ze dvora“ sice bude oškubaná, ale ne úplně dočista – to by se pak muselo odrazit na ceně. Takže ze všeho nejdřív vezmeme malý špičatý ostrý nůž nebo „technickou“ pinzetu a kačku čistě depilujeme. 
    Děkuji za komentář a popsané zkušenosti! Mřížka je fajn a pokud není k dispozici, tak právě silnější plátky jablka (ale třeba i mrkve) ji velice dobře nahradí.A med udělá krásnou závěrečnou tečku, o tom žádná :)
    Zmraženou kachnu můžeme koupit po celý rok. Kachnu z domácího chovu jedině v „kachní sezoně“ a obvykle po domluvě s chovatelem. Proč? Povíme si. I když se dá kachna upravovat na mnoho způsobů, pečínce s vykřupanou kůžičkou a se zelím odolá jen málokdo. Je těžké nebo složité klasicky upéct kachnu? Není. Ale domácí kachna koupená přímo od chovatele vyžaduje i něco navíc, než jen strčit ji do trouby. Pozná se bio kachna od kachny z obchodu? Na první pohled.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00