Jak na věc


vlčnovské vdolečky

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

     Pro výrobu vdolečků ve větším množství byly veřejností v 80. letech minulého století využívány prostory v 1. patře vlčnovské pálenice. Peklo se zde na svatby a jiné rodinné slavnosti, na Jízdu Králů, na hody, na pohřby.
    Vyválíme i těsto tukové – na poloviční velikost těsta kynutého a vložíme ho na jeho jednu polovinu, druhou přeložíme a těsto rozválíme, přeložíme na třetiny a přikryté necháme kynout. Takto učiníme – rozválíme, přeložíme na třetiny – celkem třikrát, vždy po půl hodině.
    Viděla jsem je minulý rok v televizi v pořadu Kluci v akci. Pekli je z plundrového těsta a video recept mají na svých stránkách. Možná je to ono. Alena
    Kynuté těsto dáme na pomoučený vál, roztáhneme a doprostřed dáme máslové těsto a zapracujeme. Doslova „zatlučeme“, aby se dostalo do všech krajů. Necháme 15 minut kynout. Pak jemně vyválíme, 3× uděláme psaníčko a opět necháme vykynout. Těsto zpracujeme válečkem a rádýlkem krájíme na čtverečky.
    Východiskem je poznání zájmů zainteresovaných osob na rozvoji cestovního ruchu s cílem poskytnout návštěvníkům komplexní služby, zabezpečit prosperitu podniků a tím i konkurenceschopnost jižní Moravy.


Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

    Do mísy prosejeme mouku, přidáme vykynutý kvásek, cukr, vlahou šlehačku, rozpuštěný vlažný tuk, žloutky, sůl, citronovou kůru, vanilkový cukr, rum a vypracujeme hladké volnější těsto. Dobře propracujeme a necháme na teplém místě kynout (asi jednu hodinu). Několikrát během kynutí promísíme, až se tvoří puchýřky.
    Takto připravené těsto rozdělíme na třetiny. Každou část postupně rozválíme dotenka, rádýlkem rozdělíme na čtverečky (asi 6 × 6 cm), do každého vložíme kuličku tvarohu, dobře zabalíme, klademe spojem dolů na plech, prstem vytvoříme důlek, který naplníme povidly, navrch dáme drobenku.
    Jako organizace cestovního ruchu koordinuje rozvoj cestovního ruchu na jižní Moravě se zaměřením na maximální využití turistického potenciálu území v souladu s principy udržitelného rozvoje.
     Božena Josefíková po dosažení věku 70 let přivedla do pekárny svoji snachu Svatavu Josefíkovou, které předala tajemství výroby tradičního vlčnovského pečiva a po dalších 3 letech, kdy se jí zhoršil zdravotní stav i vedení pekárny.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
9249
cache: 0024:00:00