Jak na věc


top dry foods

Dick Van Patten’s Natural Balance

    Burns Pet Nutritionwww.bpn4u.comMade by: CJ Foods in Bern, KSMisc Info: Company offers direct sales and shipping of fresh product to your home. Company says its foods were “developed” using a combination of macrobiotic principles of traditional Chinese nutritional approaches to pet health.
    KLN Enterprises/ Tuffys Pet Foodswww.nutrisourrcedogfood.comMisc Info: Natural Plant Organics certified by Oregon Tilth Company. Says it conducts rigorous ingredient and finished product testing. Pure Vita foods are formulated to be lower-glycemic index.
    Proto mě velice potěšil komentář k letošnímu hodnocení krmiv časopisu Whole Dog Journal, který se v zásadě absolutně shoduje s naší filosofií. Jsem rád, že konečně někdo jiný a jaksi oficiálně napsal to, podle čeho se řídíme takřka 12 let. To je doba, po kterou naše firma poskytuje široké veřejnosti kompletní chovatelský servis v oblasti nutričně hodnotných a důvěryhodných krmiv.


Solid Gold Health Products For Pets, Inc.

    By Naturewww.bynaturepetfoods.comMade by: Blue Seal’s plant in Arcade, NY;Organic dry dog foods are made by Chenango Valley Pet Foods in Sherburne, NY.Misc Info: Company conducts nearly all product testing on pets in homes; when necessary, products are tested in research kennels using “only non-invasive methods that do not harm the animals”. Company also works closely with shelters and rescue associations; sponsors and feeds the dogs involved in a training program called ANEADS ( Dogs for deaf and disabled Americans) which trains hearing and service dogs for the classroom, ministry, therapy, walking and recently, assisting with the rehabilitation and on going needs of combat veterans.
    V letošním roce byly z toho loňského seznamu vyloučeny následující značky: Azmira Holistic Animal Care, The Blue Buffalo Company, Cloud Star Corporation, Newman´s Own Organics, Owen and Mandeville Pet Products, Royal Canin USA, Timberwolf Organics, Triumph Pet Industries. Byly vyloučeny proto, že jejich majitelé buď odmítli sdělit výrobce (majitel značky a výrobce není vždy totéž a je třeba toto brát v potaz) nebo na vyzvání, aby uvedli výrobce, nereagovali. Důvod, proč tomu tak je, si každý zajisté domyslí, souvislosti hledejme v prostoru pro manipulace s recepturou, nákupem surovin či technologií.
    Peton Distributorswww.preformatrinultra.comMade by: Texas Farm Products in Nacogdoches, TXMisc Info: Copmany says its products are made on a line dedicated soley to its products. We like the Precise Plus line; not so much the lower cost, Precise line.


TOP DRY FOODS 2009 - granule pro psy test a hodnocení

    Evropské značky do této ankety nebývají zařazovány, i když podle kritérií o kterých se zmíním dále, není povětšinou problém získat informace k jejich posouzení.
    SmartPakwww.smartpak.comMade by: Chenango Valley Pet Foods in Sherburne, NYMisc Info: Direct shipping available. Food is available sealed in custom measured single serving packages for maximum freshness. Copmany says it donates money and food to local dog rescues.
    O to více radosti zažíváme s každým děkovným dopisem či ohlasem od majitele psa, jemuž čisté a hodnotné krmivo pomohlo uzavřít kapitolu zdravotních problémů způsobených nekvalitní stravou.
    Pouze 5 z nich má svoji vlastní továrnu, tedy pouze 5 z nich si nenajímá výrobce společného více krmivům. V České republice je k dostání z letošního seznamu celkem 5 prestižních značek, přičemž 3 z nich mají svou vlastní továrnu.


Evanger’s Dog & Cat Food Company

    Bývá to v březnu, kdy se na stránkách Whole Dog Journal objevuje obvykle již netrpělivě očekávaný seznam doporučeníhodných, nutričně hodnotných a spolehlivě bezpečných krmiv. Tato krmiva jsou přizvána po dobu jednoho roku do jmenovitého výčtu značek s názvem TOP DRY FOODS, který je pak referenčním zdrojem pro nejerudovanější zájemce o krmiva z řad chovatelů i prodejců.
    Tato krmiva se za poslední roky, které přinesly lecjaký otřes v důvěře v do té doby důvěryhodná krmiva, objevují na zmíněném seznamu vytrvale, bez přestávky, bez výhrad.
    Natura Pet Productswww.naturapet.comMade by: Natura’s own plant in Fremont, NE (California Natural, Evo, Health wise, and Innova) and San Leandro, Ca (Karma)Misc Info: Company employs two veterinarians who are board certified in animal nutrition. Also states, as of Jan. 5, no Natura foods contain ANY ingredients from China, and that company quality control program is uncommonly thorough. Company engaged in “green intiative” in 2008; new company vehichles purchased are hybrids and recycled papers/vegetables inks used for company mail. It’s planning a videoconferencing system to minimize travel between California and Nebraska and a solar energy project for its home office.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00