Jak na věc


tání a tuhnutí

Bude v létě málo vody? Hydrolog prozradil, jak na tom teď jsme

    Asi každého pořádně vytočí, když se mu zmrzlina dvě minuty po nákupu začne roztékat. Tento odvěký problém má ovšem řešení - přišli s ním japonští vědci, když se pokoušeli pomoct zemědělcům po havárii ve Fukušimě.
    Tání grónského ledovce je stále rychlejší a vědci se bojí růstu hladin moří a oceánů, protože se s takovou rychlostí vůbec nepočítalo. Za vším je "tmavý led", který odráží méně slunečního záření. Za tmavnutím ledu stojí nejen látky ze vzduchu, ale hlavně řasy, které v nehostinných podmínkách žijí, uvádí vědci projektu Black and Bloom.
    Vydatné srážky v posledních dnech na některých místech v Česku pomohly naplnit některé přehrady - například v Moravskoslezských Beskydech. Naopak v Jeseníkách je vody stále málo.
    Na antarktickém ledovcovém šelfu se objevila ohromná prasklina, která má délku přes 112 kilometrů. Prasklina zatím nespojuje obě strany šelfu, jakmile se ale led odlomí, vytvoří ledovec o velikosti státu Delaware.


Déšť a tání sněhu zvedne hladiny řek. Na západě hrozí povodně

    Antarktida je obklopena obrovskými ledovými šelfy, které brání ledovcům v pohybu směrem do moře. Nový výzkum využívající data ze satelitů Evropské vesmírné agentury (ESA) prokázal, že tání těchto záchranných ploch může výrazně zrychlit pohyb antarktických ledovců a zvedání mořské hladiny.
    S bruslením na přírodním ledu je s největší pravděpodobností pro tuto zimu konec. Led kvůli denním teplotám vysoko nad nulou povolil. Tam, kde ještě zůstává, je podle hasičů velmi zrádný. Jeho síla se totiž výrazně zmenšila.
    Čekají nás zase v létě zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad? Podle hydrologa Martina Zrzaveckého z Českého hydrometeorologického ústavu není v tuto chvíli situace dobrá. Stav podzemních vod na většině území je pod dlouhodobým průměrem. Pro podzemní vody budou rozhodující nejbližší dny.
    Trhlina v antarktickém ledu roste extrémně rychle, blíží se tak okamžik, kdy se z Larsenova šelfového ledovce C odtrhne ohromný kus. Odtržení ledu s největší pravděpodobností způsobí další rozpad šelfu a výrazně promění podobu antarktické krajiny.


Konec světa, jak ho známe? Led v Grónsku taje, hladiny se zvednou

    Tající led mnohdy odhalí zajímavé historické poklady, může ale také ukrývat mnohá nebezpečí. Před takovou hrozbou varují kanadští vědci, podle kterých hrozí, že rychlé tání ledu brzy odhalí zbytky americké vojenské základny v Grónsku, která ukrývá nebezpečný toxický a radioaktivní odpad.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
9763
cache: 0024:00:00