Jak na věc


souborový systém

Nejčtenější články posledního měsíce

    Jak jsme viděli, pro dobrou výkonnost souborových systémů strukturovaných do záznamů je klíčová dostupnost volných nebo téměř volných segmentů. SSD bez podpory TRIM o mnoha volných segmentech neví a z toho vyplývá obrovské výkonnostní znevýhodnění, takové, kvůli kterému je šokující, že se vůbec nějaké SSD bez podpory TRIM prodávají. Můj odhad je, že výkonnost SSD se původně testovala pouze na souborových systémech se zápisem na místě (ehm, NTFS) při nízkém celkovém využití těchto souborových systémů (řekněme 70 % nebo méně).


Výkonnost do záznamů strukturovaných souborových systémů

    Do záznamů strukturované souborové systémy, se - což je poměrně podivné – vyvinuly z logujících souborových systémů. Logující (nebo žurnálující) souborový systém je normální souborový systém se zápisem na místě ve stylu ext2 nebo FFS s tím, že je k němu připíchnuto logování zápisových operací. (V tomto článku budeme používat termín „žurnálující souborový systém“, aby nedošlo k záměně „logujících“ [zaznamenávajících] a „do záznamů strukturovaných“ souborových systémů.) Žurnálující souborový systém udržuje stav souborového systému na disku konzistentní tím, že do logu zapíše shrnutí každé zápisové operace na nějaké nonvolatilní úložiště, jako je disk (nebo NVRAM, pokud na to máte peníze), předtím než se změny zapíší na své dlouhodobé umístění v souborovém systému. Toto shrnutí nebo záznam v logu obsahuje dostatek informací k tomu, aby bylo možné celou operaci zopakovat, pokud je přímý zápis do souborového systému přerušen v půli (například pádem systému). Toto opakování operace se nazývá
    Mozilla.cz informuje (en), že program Firefox Test Pilot se příští týden uzavře. Program sloužil téměř tři roky pro testování nových funkcí pro Firefox. Díky němu dnes máme stránku nového panelu, Screenshots pro vytváření snímků stránek, bezpečné sdílení souborů Send, doplněk pro lepší práci a přihlašování k více účtům nebo připravovaný správce hesel Lockbox. Tyto funkce pokračují dál, ale samotný Firefox Test Pilot bude 22. ledna 2019
    Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 284 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 5 bezpečnostních chyb. Všechny jsou vzdáleně zneužitelné bez autentizace. V Oracle MySQL je opraveno 30 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace jsou 3 z nich.


Co je do záznamů strukturovaný souborový systém?

    Když řeknete „do záznamů strukturované souborové systémy“ [log-structured file system], většině vývojářů v oboru úložných zařízení se okamžitě vybaví klasické pojednání Ousterhouta a Rosenbluma – Návrh a implementace do záznamů strukturovaného souborového systému – a téměř dvě dekády následné snahy vyřešit ošklivý problém s čištěním segmentů (vizte níže), který se objevil s ním. Vývojáři Linuxu si mohou vybavit JFFS2, NILFS nebo LogFS, tři z několika moderních do záznamů strukturovaných souborových systémů specializovaných pro použití v zařízeních bez rotujících částí (SSD). Méně lidí si vybaví firmware v SSD. Překladová flash vrstva v moderních SSD připomíná do záznamů strukturovaný souborový systém v několika důležitých ohledech. Extrapolace z výzkumů těchto souborových systémů nám umožňuje předpovědět, jak z SSD vytěžit nejvyšší výkon – konkrétně plná podpora příkazu TRIM na úrovni SSD i souborového systému bude klíčem k dlouhodobému udržení vrcholné výkonnosti většiny SSD.
    Do záznamů strukturované souborové systémy mají ale zjevnou výhodu nad SSD z doby před TRIM (tj. v podstatě nad všemi komerčně dostupnými SSD dnes, v září 2009). Tyto souborové systémy totiž ví, že data na disku byla uvolněna, i když nejsou přepsána. Uvažme případ, kdy bude jednosegmentový soubor vymazán: Celý segment je nyní volný, ale nedošlo k žádnému přepisování. Do záznamů strukturovaný souborový systém ví, co se stalo a že má nyní k dispozici jeden volný segment. Všechno, co vidí SSD, je pár malých zápisů do jiných bloků na disku. Z jeho pohledu bloky, které používal nyní vymazaný soubor, stále obsahují drahocenná data, která souborový systém používá, a tak musí tato data přesouvat navěky. Jakmile bylo jednou zapsáno do každého bloku v zařízení, SSD je odsouzeno k nejnižší možné výkonnosti, protože rezervní bloky jsou na minimu a pokaždé se musí přesouvat data, když má být použit nový blok.


Do záznamů strukturované souborové systémy: V každém SSD je jeden

    SSD mají další zajímavé omezení: Vyrovnávání opotřebení. I pro nejlepší případ, ve kterém je většina segmentů 100% zaplněna a žádné zápisy nemění jejich data, musí SSD tyto segmenty jednou za čas přesunout, protože musí zápisy rozprostřít na všechny dostupné bloky. To v některých případech přidává přesouvání segmentů navíc a oproti do záznamů strukturovaným souborovým systémům pro disky ještě více ztěžuje dosažení dobré výkonnosti.
    Toto všechno je samozřejmě bez implementačních detailů od výrobců SSD pouhá spekulace. Možná nějací programátoři firmwaru pro SSD přišli s úplně novými algoritmy pro remapování a shromažďování zápisů, které do záznamů strukturované souborové systémy vůbec nepřipomínají, a výkonnostní charakteristiky a optimalizace, které jsme doteď viděli, tyto souborové systémy připomínají jenom náhodou. Zatím to ale vypadá tak, že chovat se k SSD tak, jako v něm takový souborový systém byl, je dobré obecné pravidlo, když chceme získat dobrou výkonnost. K té bude dlouhodobě klíčem plná podpora TRIM jak na straně SSD, tak na straně souborového systému.
    Android Studio (Wikipedie), tj. oficiální integrované vývojové prostředí pro vývoj aplikací pro mobilní operační systém Android, bylo vydáno v nové stabilní verzi 3.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a také na YouTube.


Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Byla zveřejněna pravidla hackerské soutěže Pwn2Own Vancouver 2019, jež proběhne od 20. do 22. března v rámci bezpečnostní konference CanSecWes. Vedle virtualizačních softwarů nebo webových prohlížečů se bude letos útočit i na automobil Tesla Model 3.
    Co je překvapující, do záznamů strukturované souborové systémy jsou, když dojde na SSD, relevantnější než kdy jindy. Základní předpoklad pro souborové systémy založené na záznamech – že čtení je levné a zápisy jsou drahé – je naprosto platný pro základní stavební bloky SSD, na NAND založené flash paměti. (Po zbytek tohoto článku „flash“ znamená na NAND-založenou flash a SSD znamená na této flash založené zařízení s překladovou vrstvou pro vyrovnávání opotřebení a shromažďování zápisů.) Když dojde na flash, číst lze s malou granularitou – obvykle po stovkách bytů, ale zápisy je nutné provádět ve velkých spojitých blocích – řádově v desítkách nebo stovkách tisících bytů. Zápis na flash má dva kroky: V prvním se vymaže celý blok, přičemž se všechny bity nastaví na stejnou hodnotu (obvykle – proti intuici – jedničku). V druhém jsou potom jednotlivé bity v bloku překlopeny zpět na nulu, až nakonec dostaneme blok, který jsme chtěli.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
14951
cache: 0024:00:00