Jak na věc


sirup z bezu

Do moučníků či do šlehané smetany

    Sebrané květy opláchneme pod mírně tekoucí vodou. Necháme přejít varem. Natenko nakrájíme citron a vydloubeme z něj jádra, aby sirup nezhořkl. Přidáme do vychladlého odvaru, necháme nejméně čtyřiadvacet hodin stát v ledničce, pak přecedíme, osladíme medem, znovu necháme přejít varem a horké naplníme do lahví.
    Vyučující přírodovědy:„Jaké jsou plody koziček?“ Odpověď:„Přece kůzlata.“ Učitel:„Špatně. Píši pět. Plodem koziček jsou bezinky.“ Přijde vám otázka, odpověď i její hodnocení a oprava jako poněkud nepřípadné? Zaznamenat bychom je však mohli na Zelené akademii, kde o probírané látce hovoří nářečími, protože jedním z označení bylináři hluboce uctívaného keře – totiž černého bezu, jsou právě „kozičky“.
    Zkuste bezinkovou šťávu nebo sirup bez vaření, ideálně vydrží v chladu několik týdnů, i když jim dlouhou životnost nedávám, většinou do konce léta zmizí. Jakmile ochutnáte nejjednodušší mix s vodou a ledem, tonikem anebo s bílým vínem, získáte osvěžující nápoj lehké a jemné chuti s  aromatickou vůní a jinou limonádu už nebudete chtít.


Voňavý a osvěžující sirup k výrobě lahodných nápojů

    Při sběru květů nemusíme bojovat s trny ani jinými obrannými mechanismy této dřeviny, ale pozorní bychom měli být k jejich čistotě. Nejen my máme bezový květ rádi, ale také mšice, které ho dokážou hodně nechutně obalit. A protože tam, kde jsou mšice (více o nich píšeme ZDE) zpravidla jsou i mravenci, mohli bychom si nějaké přinést domů. Květ sbíráme už plně rozvinutý, ne však překvetlý, protože bychom přišli o jeho zlatý pyl. Ten sirup sice zakalí – ale o to právě také mimo jiné jde!
    Lehká a jemná chuť ručně natrhaných květů bezu, lidově bezinek, perfektně zachycuje esenci teplého léta nebo alespoň jeho předzvěst. Aromatické bílé květy černého bezu  ( Sambucus nigra) evokují večerní odpočinek na verandě se sklenicí voňavé limonády a předtím i výpravy za jeho květy. Angličané tvrdí, že léto začíná rozkvetlými květy bezu a končí jeho zralými tmavými plody,  nazývanými také bezinky. Asi na tom něco bude.  Tato oblíbená léčivka byla známá už starým Římanům a díky nim je rozšířena a užívána  zvláště v severní, střední a jižní Evropě dodnes.
    Byla by chyba nezmínit, že z květů černého bezu lze vyrobit i šumivý nápoj, tu troufale nazývaný šampaňským, onde zase limonádou. Postup je jednoduchý a úplně stejný, jako při výrobě “bublinek” z lipového květu, který jsme už popsali ZDE.


Omamná vůně bezinek, připravte z nich delikátní sirup a džem - Taste Journey

    Pokud budete chtít sirup uchovat déle, jednoduše ho krátce svařte a nechte v horké lázni ve sklenicích sterilovat 10 minut. Takto vydrží léta! Pokud máte plastové lahve, můžete i zamrazit.
    Velká oblíbenost všeho z velmi aromatických květů bezu, ať to jsou sirupy, šťávy, sorbety nebo extrakty k ochucení moučníků, v poslední době velmi zesílilo. Bezinky zkrátka zažívají svůj velký comeback a stávají se velmi úspěšným prodejním artiklem. Známé firmy Belvoire, Monin či Bottle Green si získávají zákazníky opravdu skvělými bezinkovými  šťávami a limonádami s různými příchutěmi. A zcela právem, neboť unikátní aroma a chuť bezinkové šťávy a sirupu s lehce ostrou chutí jsou nezbytné všude, kde potřebujete získat luxusní silně aromatickou a sladkou vůni.
    […] limonádu. Bezinkový sirup, šťávy a limonády zažívají v pravém smyslu svůj comeback! Recept na sirup z bezinkových květů je jednoduchý, připravuje se totiž za studena a není nutné ho nijak převařovat. Dá se v plastových […]


Bezinkový sirup zažívá comeback – unikátní aroma i chuť

    Moje nejoblíbenější užití bezinkového sirupu je k ochucení šampaňského. Tedy samozřejmě ne těch nejznámějších a velmi kvalitních šumivých vín s označením champagne, ale třeba k přetvoření levnější  cavy nebo prosecca v delikátní šumivý nápoj neodolatelně osvěžující chuti a vůně. A pokud nějaký levný sekt, pak volte raději  brut (demi sec by asi byl příliš sladký, nicméně proti oblíbeným sladkým sektům nic nemám, jen mi jednoduše sladká chuť vše ostatní přehluší),  přidáním bezinkové šťávy získáte lehký aperitiv, zvláště se hodící v letním období. Vyzkoušejte i další aperitivy, vykouzlíte je přimícháním sirupu do vodky nebo bílého vína, dobrá nealkoholická verze je třeba s tonikem nebo perlivou vodou.
    Na rozdíl od květů musíme zohlednit, že černý bez je v podstatě mírně jedovatý a musíme ho proto pro náš žaludek upravit. Toho můžeme docílit vařením, ovšem moc dlouhým varem bychom v sirupu zabili i všechno zdravé. My proto necháme plody vykvasit. Druhá poznámka se týká nezdolné schopnosti obarvit všechno, s čím přijde šťáva z plodů černého bezu do styku. Této vlastnosti, které se budeme spíš bránit, užívaly naše babičky a spíš prababičky (ZDE). Týká se to i rukou!
    Květ a plod černého bezu - Sambucus Nigra: je bohatý na taniny, draselné soli, flavonoidy, fenolické soli, antokyanidy, kyselinu listovou a vitaminy A, B, C. Černý bez je bohatým zdrojem antioxidantů. Přispívá k udržení normální funkce imunitního a dýchacího systému. Působí rovněž značně močopudně a příznivě ovlivňuje metabolismus glukózy a detoxikaci organismu. Vhodná je kombinace s lipovým květem.


Bezinkový sirup bez vaření, zdravý a delikátní

    Doporučené dávkování: Dospělí a děti od 12 let 10 - 15 ml 3 x denně. Děti od 3 let 2-3 x denně 10 ml (1 ml = 15 kapek). Nejsou známy případy předávkování ani jakýchkoliv nepříznivých účinků.
    Co je úžasné, je fakt, že pokud jsme si bezové květy v sezoně nasušili, můžeme si šťávu připravovat „čerstvou“ celou zimu. Babička to dělala tak, že měla po pěti velkých květech v dopisních obálkách a když sirup v špajzce došel, obsah obálky namočila do litrového hrnce vody a následující den svařila deset minut na mírném plameni s půl kilem cukru a lžičkou kyseliny citronové. Buď tam opravdu nějaké vitamíny byly, nebo to prostě odpovídalo naší mlsotě, protože po bezinkovém sirupu jsme byli celí diví (možná nám ovšem v mrazivé zimě vůní přibližoval začínající léto a prázdniny).


Ochuťte šampaňské a dejte vínům nový twist!

    Recept na bezinkový sirup je snadný a rychlý. Navíc vyrobíte unikátní levnou šťávu v bio kvalitě, tedy pokud nesbíráte květy přímo u frekventovaných silnic. K jeho výrobě stačí jen objevit právě rozkvetlé keře bezu černého a sesbírat jeho vonné bílé květy. Je to také dobrá výmluva na objevnou výpravu do přírody.  Určitě si bezinkovou šťávu zamilujete, se vzpomínkou na časy, kdy bezinkové sirupy dělávaly naše babičky, ale je nutné nezmeškat sezónu. Nejlepší jsou květy těsně po rozkvětu lákající omamnou vůní pylu. A ten čas právě nastal!


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00