Jak na věc


rozhledna nisanka

Otevírací doba rozhledny Špulka

    Její zpřístupnění veřejnosti nebylo vůbec jednoduché, protože i když byla vystavěna za krajské peníze, postavili ji na soukromém pozemku. Trvalo dlouhé 4 roky, než se podařilo vyřešit problémy týkající se pozemků a zajímavě řešenou rozhledna se mohla v roce 2017 konečně otevřít.
    Již zdáli se viditelně tyčí k nebesům masivní kamenná věž rozhledny na Kaňku. Chce se říct - rozhledna – a co má být? Jenže mohutná věž rozhledny je od dob první republiky po dlouhé době jediná, která byla postavena z impozantního kamenného kyklopského zdiva a tvoří mohutnou základnu vyhlídkové terasy a kavárny, která nejenže přes celoplošné prosklení skýtá dosud nevídaný výhled do kraje, ale večer se mění v romantickou vyhlídkovou restauraci s minutkovou kuchyní. Pokud tedy chcete na svět hledět opravdu s velkým nadhledem, neváhejte. Těšíme se na Vaši návštěvu!
    Pokud není uvedeno jinak (není uveden zdroj), tak obsah webových stránek (texty, fotografie...) náleží autorům Interregionu Jičín. Veškerý obsah stránek patřicí Interregionu Jičín podléhá licenci Creative Commons: Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika


Půlnoční výstup na rozhlednu Špulka 2017

    Takřka 40 metrů vysoká rozhledna Čížovka má zajímavý tvar štíhlého jehlanu se čtvercovou základnou o šířce 8,6 metrů.  Rozhledna má sice kovovou konstrukci a zděnou základnu, jinak je však obložena dřevem. Na vrchol vede celkem 154 schodů. Výhled do okolí tu poskytuje celkem pět vyhlídkových plošin. Nejvýše jsou umístěny dvě prosklené vyhlídkové lávky. Nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27,7 metrů. Na vrcholu se nachází i zvon, na který je možno po vystoupání zazvonit. Ve spodní části se pak nachází místnost pro provozovatele. Rozhledna je vystavěna podle projektu firmy Atelier Tsunami, s. r. o. Do budoucna by tu mělo být také turistické centrum, restaurace a rybníky. Nyní rozhledna již disponuje toaletami, posezením a prodejnou suvenýrů s občerstvením. V prodejně si můžete rovněž zakoupit i turistickou vizitku číslo 4172. Na parkovišti u rozhledny naleznete i stojany pro odstavení a parkování kol.
    Rozhledna Čížovka je nově vystavěnou rozhlednou, kterou najdete v okrese Mladá Boleslav, nedaleko Kněžmosta. Veřejnosti je zpřístupněna teprve rok a nabízí úžasné pohledy do okolí.
    Rozhlednu najdete na mírném návrší zhruba 200 metrů osady Čížovka (s 15 obyvateli) u Kněžmostu při silnici Čížovka-Malobratřice. Jde o místo vzdálené asi 10 kilometrů od Mnichova Hradiště a zhruba 20 kilometrů severovýchodně od Mladé Boleslavi. Nachází se tedy stále v Českém ráji. Místo v minulosti sloužilo k pálení čarodějnic a je známé i jako Skřivánek nebo Výsluní. Na vrchol se dostanete jak z Malobratřic, tak i z Kněžmostu. Okolo rozhledny vede i známá cyklistická stezka číslo 815. Nejbližší zastávku autobusu najdete asi jen 300 metrů od rozhledny směrem na Kamenici.


Otevírací doba ve stánku u rozhledny od dubna 2018 do konce října 2018

    Velkou tradici vyhlídkových staveb nejen v Českém ráji má zcela jistě vrch Tábor, který se tyčí nad městem Lomnice nad Popelkou. První rozhledna zde stála již v roce 1888 a byla vystavěna za podpory lomnického okrašlovacího spolku. Tato rozhledna měla podobu jednoduché dřevěné konstrukce a stála zde od roku 1888 až do roku 1897. Stavba druhé rozhledny se připravovala mnohem déle a také s daleko větší péčí. Hlavním iniciátorem byl jednatel okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek. Několik let neúnavně organizoval sbírky, při nichž se do spolkové kasy scházela doslova koruna ke koruně. Výsledek ovšem stál zato.
    Stovky malých i velkých navštívily poslední prázdninový pátek vrch Březák u Lbosína. Rozhledna Špulka a jistě řada dalších víkendových programů [...]
    Leden až květen je rozhledna Čížovka otevřena pouze o víkendu od 9.30 do 16.30. V průběhu letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu, od pondělí do neděle od devíti hodin ráno až do sedmnácté hodiny večerní. Pozor, vliv na otevření rozhledny má počasí! Školy a velké skupiny si mohou domluvit hromadnou návštěvu i v jiný den.
    Nad lesoparkem s Jeskyní Blanických rytířů na kopci Milenka579 m.n.m stojí Burianova rozhledna. Tato kamenná rozhledna byla postavena v roce 1928 kunštátským občanem Františkem Burianem. Je vysoká 18 metrů a za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše a Pálavu.


Rozhledna Špulka s naučnou stezkou je od 26. 4. 2014 otevřená

    Zděnou rozhlednu Karasín najdete v překrásné přírodě severovýchodní části Vysočiny na kopci zvaném Přední skála, 716 metrů nad mořem nedaleko údolní nádrže Vír. Na ochoz rozhledny ve výšce 25 metrů nad zemí vede 128 schodů. Rozhledna byla otevřena 25.května 2002. Z ochozu můžete vidět rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom. Z měst a obcí je viditelná Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov s krásným kostelíkem a hrad Zubštejn. Z okolních vrchů pak Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec, Devět skal či Javořice, z celků je to Křižanovská pahorkatina, Arnolecké hory, Svratecká hornatina a Žďárské vrchy.
    Rozhledna je otevřena každý den od 9:00 do 19:00. Občerstvení u rozhledny je otevřeno o prázdninách každý den od 10:00 do 17:00, při špatném počasí se občerstvení zavírá. Parkování pro osobní automobily je v těsné blízkosti rozhledny. Pěší turisty k rozhledně dovede červená turistická značka. Součástí areálu je i piknikové posezení a dětské hřiště s prolézačkami.


V pátek 21. 7. 2017 je stánek u rozhledny uzavřen

    Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna vrátila další výšková stavba. Novou rozhlednu, která se hrdě tyčí Na Pastvisku 516m.n., projektoval moravskotřebovský rodák Jan Škoda. Studie rozhledny pochází od Antonína Olšiny, který navrhl známou Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Pastýřka je dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Výška rozhledny je 27m, vyhlídková plošina je v 25 metrech. Návštěvníkům, kteří vystoupají na vršek rozhledny, se nabídne pohled na Moravskou Třebovou a okolí, Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.
    Městský úřad Moravská TřebováT. G. Masaryka 29571 01 Moravská Třebovátel.: 461 353 111fax: 461 353 074e-podatelna: posta@mtrebova.czdatová schránka: fqtb4bsDalší kontakty
    Rozhledna Špulka získala prvenství v anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden „Rozhledna roku 2014“.  Děkujeme všem, kteří podpořili svým hlasem Špulku. [...]


Z důvodu nedostatku vody k zasněžování bude sjezdovka v sezoně 2018/2019 mimo provoz

    Dne 17. září 1911 byla na Táboře slavnostně otevřena elegantní cihlová rozhledna, postavená podle návrhu stavitele Slaby. Zcela právem byla označována za jednu z nejkrásnějších rozhleden Čech. Vyhlídková plošina se nacházela ve výšce 26 metrů a prý bylo možné přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 rozhleden. Náklady na výstavbu věže dosáhly hodnoty 22000 Kč a dalších 23000 Kč stála výstavba přilehlého hostince, který byl otevřen o 2 roky později (1913). Úsilí stavitelů se však vyplatilo, neboť počet návštěvníků ročně přesahoval několik tisíc. Občané Lomnice později uctili památku učitele Tichánka tím, že po něm rozhlednu pojmenovali. Při té příležitosti získala jméno i chata, nazývající se od té doby Hornychova. V letech 2006-2007 došlo ke kompletní rekonstrukci chaty a rozhledny a na turistickou sezónu 2007 se již můžeme pokochat krásným rozhledem z tohoto dominantního místa zdejšího kraje. Výhled máme v rozsahu téměř 360 stupňů.
    Po vystoupání na rozhlednu se můžete pokochat výhledem na Mužský, Bezděz, Ralsko, Český ráj, Kozákov, Trosky, Humprecht, Jičín, Mladou Boleslav. A samozřejmě i Drhlenské rybníky., které se rozprostírají všude okolo. Kromě toho však odtud můžete vidět i České středohoří, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00