Jak na věc


prašivina u lišek

Hostitelská specifita a přenos na člověka

    U skotu, ovcí a koní je svrab způsobený zákožkou svrabovou už jen jeden z mnoha druhů svrabu, které mohou tato zvířata postihnout a nepatří mezi ty časté.
    Pro léčbu štěňat nebo březích fen, zvláště na počátku onemocnění a u lokální formy může určitou službu udělat i sprej s fipronilem použitý ve vyšší dávce na postižená místa.
    Praha (Pressweb) – Zejména na podzim hrozí domácím i hospodářským zvířatům svrab nebo praÅ¡ivina. Nákaza je možná zpravidla kontaktem s nemocným zvířetem, u loveckých psů nebo u koček například tam, kde se vyskytují liÅ¡ky. Nakazit se může i člověk. Prevence je čistota a léčení je možné speciálními přípravky.
    Neplatí to vždy, psi se snadno a trvale nakazí svrabem pocházejícím od lišek, fretka (a kočka) od psa. Svrab koz je totožný se svrabem kamzíků. Navíc přestože svrab ovcí je způsobený jiným  druhem zákožek, koza se lehce nakazí i tímto ovčím druhem. V případě více druhů zvířat v domácnosti či hospodářství se proto vždy léčí všechna.


Sarkoptový svrab skotu, ovcí a koní

    Před nástupem celkových antiparazitik se svrab léčil ostříháním srsti, omytím strupů a příškvarů a koupelemi v amitrazu. Pro fandy koupelí a přírodní léčby fungují po ostříhání a změkčení kůže i opakované koupele v síře.
    Zákožka je malý, pouhým okem sotva viditelný tvor. Má bílou barvu a ploché, při pohledu seshora má kulaté tělo s mírně vypouklou hřbetní částí, ze které vyrůstají tuhé chlupy. Nožky má krátké, kuželovité a jen první dva páry přesahují okraj těla. Tyto dva páry nožek jsou opatřené dlouhou stopkou zakončenou přísavkou. Druhé dva páry nožek jsou vždy v zákrytu pod tělem a u samiček nenesou žádné přísavky a jsou zakončené jen trnem. Sameček se od samičky liší tím, že přísavné terčíky na stopce má i na posledním, čtvrtém páru nožek. Zákožky nemají žádné oči.


Kožní seškrab příliš odpovědí nedává

    Příznaky svrabu jsou dosti rozmanité, od bezpříznakového nosičství infekce po celotělové postižení kůže doprovázené jejím zhrubnutím, vypadáváním srsti a tvorbou vrstev příškvarů, pod kterými se nachází mokvající kůže. Svědění doprovázející svrab může být natolik intenzivní, že zvíře hubne a nakonec hyne z naprostého vyčerpání. U hospodářských zvířat se z důvodu jejich nepohody a neustálému škrábání snižuje silně užitkovost a to jak přírůstek ve výkrmu, tak mléčnost dojených zvířat.
    U koní je tento druh svrabu vyloženě vzácný, ale zase ze všech prašivin nejvíc nebezpečný. Začíná na hlavě, krku a plecích, odkud se mohou šířit po celém trupu. Těžce postižení koně slábnou, hubnou a trpí nechutenstvím.
    Po předchozí domluvě nebývá problém návštěva i mimo uvedené hodiny, typicky večer po práci, ale odpolední a večerní termíny bývají obvykle brzy obsazené.
    Podle popsaných příznaků se zdá být jednoduché poznat svrab, ale opak je pravdou. Kožní změny nejsou způsobené zákožkami, ale rozškrábáním v důsledku svědění, a proto každé onemocnění provázené svěděním umí vyvolat u zvířete totožné kožní změny. Navíc při delší době trvání svrabu se nemocná kůže stává ideálním místem k množení bakterií, které i samy o sobě dokáží vyvolat svědivý kožní zánět.
    Dospělá samička je 0,3 – 0,6 mm dlouhá a 0,25 – 0,4 mm široká. Samečkové jsou menší a dorůstají maximálně 0,3 mm délky a 0,1 – 0,2 mm šířky.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00