Jak na věc


plánek na králíkárnu

Články zobrazené ostatními uživateli

    Asi nejideálnějším materiálem pro stavbu králíkárny je dřevo, případně OSB desky. Samozřejmě lze postavit i králíkárnu zděnou, ale bude to znamenat dvojnásobek práce i potřebného materiálu. Králíkárna ze dřeva je dostatečně stabilní, navíc ji lze přemisťovat. Dřevo ale můžete zkombinovat také třeba s ocelovou konstrukcí.
    Pokud se rozhodnete pro stavbu králíkárny, je potřeba věnovat pozornost několika faktorům. Jaká plemena králíků budete chovat? Jiné požadavky jsou na velikost kotců pro plemena velká, střední nebo zakrslá. Obecně se doporučuje kotce spíše větší, pro velká plemena 120×70 cm, střední 80×60 cm (oboje s hloubkou okolo 70-80 cm). Zakrslým králíkům stačí kotce o rozměrech 60×40 cm, hluboké okolo 60 cm.
    Také vám dosluhuje stará králíkárna? Už se špatně otevírá, pletivo rozhodně není v dobrém stavu a o svá zvířata máte spíše obavu? Rozhlížíte se po nové králíkárně, ale zatím jste nenarazili na nic vhodného? Pak se pusťte do stavby králíkárny sami. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Přečtěte si, na co při stavbě králíkárny svépomocí myslet a jak na to.


Stavba králíkárny – umístění

    Ideální pro tvorbu králičí ubikace je samozřejmě dřevo, za vděk můžeme vzít případně i OSB deskami. Zděná králíkárna z cihel znamená dvojnásobek materiálu i práce, ale také je to možnost. Ovšem musíme počítat s tím, že uvnitř bude více chladno a vlhko. Dřevěná králíkárna jde v případě potřeby přemístit, a kdo chce, může dřevo zkombinovat s ocelovou konstrukcí. Materiál je nutno dobře ošetřit proti ohryzu, škůdcům dřeva a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na podlahu kotců dáme lino kvůli snadnější údržbě, dveře se osadí pletivem, nejlépe v kombinaci se sítí proti hmyzu. Na střechu králíkárny se hodí vlnitý plech.
    Pro úspěšný chov králíků je velice důležité správné umístění králíkárny. Ta nesmí stát v průvanu, ani v místě s nadměrným hlukem. Obojí králíkům způsobuje vážné problémy (choroby, stres). Rovněž by do kotců nemělo přímo svítit slunce. Králíkárna by měla také stát na pevném podkladu, aby se vlivem počasí nebořila do bláta a nedocházelo ke hnilobě konstrukce.


Kvalitní jímky & nádrže na vodu

    Podle zkušeností, které mám, je nejlepší odstavit mlaďata v období od 4 - 8 týdne od narození. Je to kritická doba a je nutné přidávat do krmení dost vlákniny, třeba ovesné vločky, nebo dužinu z mrkve, která vám zůstane po odšťavnění,(šťávičku vypijte) ale může být i celá mrkev, větvičky nebo jablka.Já připouštím samice ve 4 týdnu a ještě nechávám mlaďata u samice a v 6 týdnu je odstavím po dvou do kotcú. Po dalších dvou, nebo třech týdnech je oddělím samostatně.Ale pozor,někdy se stane, že když pohladíte mládě po hřbetě, jsou cítit na pohmat obratle. To nechte u samice o týden déle a ostatní odstavte. Někdy ten skluz dožene, ale výkrm trvá déle a k dalšímu chovu je nevhodné.Přeji mnoho zdaru v chovu Karel.
    Dosluhuje vám stará králíkárna nebo s chovem nově začínáte? Pak je čas postavit novou. Samozřejmě, můžete si ji koupit, ale zaplatíte neúměrně mnoho a přijdete o tu radost z vlastnoručně vytvořeného díla. Stavba nemusí být zase až tak složitá, jak se možná zdá.
    V králíkárně by mělo být krmítko, napáječka, jesle a případně i kotiště. Nejvhodnější jsou kameninové misky nebo dvojmisky díky své stabilitě a snadné údržbě. Přímo na podlahu není vhodné krmení sypat. Napáječky mohou být automatické, které koupíme v obchodě, nebo si lze vytvořit samostatný napájecí systém. Promyslíme, kde budeme uskladňovat seno a další potřebné věci pro králíky. Nejlépe v těsné blízkosti králíkárny.
    Nejprve si rozmyslíme, kolik králíků budeme chovat, jak velký bude mít každý kotec a do jakého prostoru ji umístíme. Velikost kotce se odvíjí od potřeby odchovu mladých. Pro devíti kotcovou králíkárnu jsou rozměry cca 2,5 m x 1,5 m x 0,8 m, což pro jeden kotec má rozměry 0,75 m x 0,72 m x 0,6 m.


Odborníci radí - polemizujte s nimi

    Samec a samice musí být umístěni zvlášť. I mláďata je nutné později oddělit podle pohlaví. Samice s mláďaty potřebuje dvakrát větší kotec, než jeden králík. Proto bychom si měli dobře promyslet, jak vlastně chceme, aby náš chov probíhal a podle toho zvolit počet kotců.
    Vybavení králíkárny tvoří drátěná krmítka s uzavíratelnými dvířky a keramické misky. Zmíněné misky jsou buď kulaté či oválné. Neosvědčily se mi dvojité, jelikož dochází při jejich použití k častému znečištění pitné vody nebo jadrného krmiva. Misky bývají umístěny v rohu kotce.
    Doporučují se spíš větší kotce, než menší. Pro velká plemena je to 120 x 70 cm, pro střední 80 x 60 cm, hloubka by měla být 70 až 80 cm. Pro zakrslé králíky postačí kotce 60 x 40 cm s hloubkou 60 cm.
    Než se začnete do něčeho pouštět, je důležité si nakreslit plánek stavby, kam zapíšete míry. V následujícím kroku, než se do něčeho pustíte, zkontrolujte, zda máte všechno potřebné vybavení na stavbu i její smontování.


Zanechat odpověď Zrušit odpověď na komentář

    Správné umístění králíkárny je pro úspěšný chov klíčové. Nesmí stát v průvanu, na přímém slunci ani na příliš hlučném místě. Nepříznivé faktory králíkům způsobují stres a větší náchylnost k nemocem. Postaráme se o pevný podklad, aby konstrukce nehnila a stavba byla stabilní. Místo můžeme vypodložit třeba cihlami.


Úklid bytu – jak na to podle feng shui?

    Potom si rozměříme kotce vevnitř, přiděláme příčky, vždy dvěma laťkami z každé strany. Z prken tvořící příčku, na záda králíkárny i vpředu šroubujeme vruty na přední prkna. Rozměry laťky postačí 2,5 cm x 2,5 cm. Příčka musí být až do stropu, aby se králíci nedostali ke hraně příčky. Nevěřili byste, jak jsou schopní. Dokážou za týden příčku rozkousat. Pokud máme hotovo, můžeme spáry a rohy vytmelit silikonem, natřít podlahy a ve vodě rozpustným latexem natřít bok. Po té se můžeme vrátit do dílny, kde z vyhoblovaných střešních latí si nařežeme hranolky podle rozměrů otvoru kotce. Hranoly spojíme na čep a rozpor, slepíme kvalitním lepidlem. Vzniklé rámečky po zaschnutí osadíme do příslušných otvorů. Následně je očíslujeme, pokud máme různé rozměry. Rámečky můžeme též zabrousit a natřít jiným odstínem. Ze sololitu nebo plechu si uděláme šablonu, tak dlouhou a širokou, jako máme hranolek rámečku. Pak vyvrtáme dírky v rozteči 1,5 cm. Po té můžeme do horního a do poloviny spodního dílu rámečk
    Při stavbě králíkárny je nutné si rozvrhnout, kolik kotců budeme budovat. Je nutné si uvědomit, že samec a samička musejí být každý zvlášť. Budeme-li mít mladé, i ty je poté nutno oddělit dle pohlaví. Pro samici s mladými bude potřeba větší kotec, je ideální ho dělat ve dvojnásobné velikosti, než kotec pro králíka jednoho.


Odborníci radí - polemizujte s nimi

    Při stavbě králíkárny si musí každý chovatel v prvé řadě uvědomit, kde bude objekt stát. Mými prioritami byly dostupnost pro chovatele a pohodlí uživatele. Podmínkou každé stavby je plánek. Myslím si, že ke vzniku takového dokumentu nemusíte shánět architekta, věřím, že na to stačíte sami. Každopádně doporučuji podložit pod zmíněný objekt vrstvu nějakého savého materiálu, např. písek, štěrk. Stojky by měly být upevněny k pevné podložce, jako jsou cihly, beton. Mně se osvědčil betonový povrch s dlaždicemi 40 x 40 cm. Dále následovalo sestavování kovové konstrukce podle předem určených rozměrů. Ocelové profily jsem začal spojovat šrouby. Spodní příčky jsem v zadní části konstrukce s ohledem na sklon dával vždy asi o 4 cm níže (kvůli odtoku močůvky). Horní příčka tvořila strop a zároveň podlahu kotce nad ní, takže i strop měl malý sklon. Pouze poslední kotec měl strop rovný. Závěrečnou část – střechu jsem zakončil další příčkou tak, že vznikla miniaturní půdička (cca 10 cm), která s


Diskuze k článku, stačí zadat jen: jméno a komentář. Ostatní není povinné. Zrušit odpověď na komentář

    Když jsem měl sešroubované boky a odřezal přečnívající šrouby, pustil jsem se do úpravy prken. Nejdříve jsem je ohobloval z obou stran. Na frézce vyfrézoval polodrážku, aby po seschnutí nefoukalo dovnitř. Na zkrácená prkna daného rozměru jsem šrouboval konstrukci vratovými šrouby 6 mm. Když byly oba boky hotové, přebroušené a natřené, usadil jsem je na místo, kde bylo propojení vodorovnými příčkami, opět se zaříznutými přečnívajícími šrouby. Pak následovalo našroubování prken do míst, která tvoří záda králikárny. Do profilu jsem našrouboval po celém obvodu všech pater střešní latě, které musely být tak vysoké, aby při položení prkna podlahy nebyl profil vyšší, než je podlaha, a aby při vyklízení kotce škrabkou se o toto místo nezadrhávalo. Lať nemusela být ohoblovaná. Po naměření délky jsem začal šrouby přidělávat podlahu. Použil jsem vruty 4,5 mm v délce tloušťky podlahového prkna a latě. Prkna jsem opět ohobloval a vyfrézoval. Upozorňuji, že první prkno se frézuje pouze z jedné stran
    Do králíkárny je potřeba pořídit základní vybavení jako jsou krmítka, napáječky, vhodné jsou jesle, případně kotiště. Jako krmítka se osvědčily zejména těžší kameninové misky nebo dvojmisky. Je důležité, aby nešly snadno převrhnout a dobře se udržovaly. Není vhodné sypat krmivo přímo na podlahu. Jednak to zvyšuje náklady na údržbu kotce, za druhé králík takto krmivo znehodnocuje výkaly a poté již nekonzumuje. Tím se spotřeba krmiva značně zvyšuje.
    Důležité je materiál dobře ošetřit nejen proti povětrnostním vlivům a škůdcům, ale také proti ohryzu. Na podlahu králíkárny je vhodné lino, kvůli snadné údržbě. Dveře se osazují pletivem, také je možné ještě použít síť proti hmyzu.


Trubač velkokvětý a trubač kořenující – dřeviny vhodné k oživení stěn a pergol

    Neměli bychom zapomínat, že konstrukce musí plnit podmínky vyhovující králíkům i chovateli. Zejména by měla chránit králíky před nepřízní počasí a přímým sluncem. Dobře sestavená králíkárna by měla vydržet alespoň 20 let. Je také dobré promyslet její umístnění. S velkou devítikotcovou králíkárnou se opravdu velmi špatně manipuluje, vím to z vlastní zkušenosti.
    Naměříme a uřízneme vhodné dřevo na podlahu králíkárny. Pomocí trámků pak vystužíme rohy, kterými zpevníme boční štěny. Stejným způsobem vyplníme vnitřek králíkárny, kdy k sobě pomocí trámků přivrtáme dřevěné kusy k sobě a vzniknou nám kotce. Poté uzavřeme dřevěnou deskou horní otvor a taktéž vystužíme pomocí trámků. Horní desku pokryjeme vlnitým plechem a místo, kde králíkárna bude stát vypodložíme např. cihlami. Není dobré, aby králíkárna byla v přímém kontaktu se zemí.
    Předpokládám, že časem, určitě vlivem počasí, bude nutné obnovit venkovní nátěr. Vnitřní nátěr ani tmelení jsem zatím neobnovoval, spáry i rohy se časem zanesly samy a dobře těsní. Před každou zimou pravidelně kontroluji stav střešní lepenky.
    Než začnete, ujasněte si několik základních faktorů. Kam králíkárnu umístím? Kolik králíků a jakého plemene chci chovat? Jiné požadavky mají plemena velká, jiné střední či zakrslá.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00