Jak na věc


pavlovice u přerova

Odběr aktualit do vašeho emailu

     Panství   potřebovalo   ke  dvoru  unčickému  robotníků,  ježto v      důsledcích  robotního  patentu  z  r.  1775  bylo  nuceno  šetřiti    poddaných  z  Mořic,  proto přistavělo ke dvoru několik chalup a  ponenáhlu je osazovalo. Každý familiant nucen ujati od vrchnosti  lán pole. Ježto robota uvalovaná na familianty byla dle robotního  patentu  lánová  a  lány  byly  přece  jen  malé,  zdráhali se noví  osadníci  ji  vykonávali  a  nejednou  byli  k ní donucováni i bitím.  Proto  vrchnost  "familie"  zmenšila, dala totiž ke každému domu  méně  rolí než  35 mor. měr,  a  dle  toho také poměrně zmenšila  roboty. Jen jediný familiant ujal celý lán, ale kolem r. 1860 jej zase  vrchnosti mořické prodal. V panské zahradě býval veliký sklep, který byl rozebrán a staviva  se užilo na stavbu sladovny v zámeckém dvoře mořickém.
    Rozhledna je postavená ze dřeva a má točité ocelové schodiště, je 17 m vysoká a nabízí krásný výhled na mikroregion Modré hory, Karpaty a Lednicko - valtický areál. Za hezkého počasí je možné dohlédnout...tel: 519428149, 777736413, 774364009
    Vinařská oblast Morava se dělí na čtyři vinařské podoblasti: Mikulovskou, Slováckou, Znojemskou a Velkopavlovickou. Velkopavlovická vinařská podoblast patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, proto se zde díky ideální poloze a příznivým klimatickým podmínkám rodí krásné hrozny, ze kterých pak vinaři vykouzlí výborná vína.
    Barokní kostel z 2. pol. 17. st. postavený hrabětem Fridrichem z Oppersdorfu na místě původního kostela sv. Kateřiny. V 19. st. byla přistavěna věž.tel: 736529222


Kongresová a společenská zařízení

     Bowlingy a kuželny Centra pro jízdu na stacionárních kolech Fitness centra a posilovny Golfová hřiště Indoor golfová centra Jezdecké objekty Kryté bazény Lyžařská střediska a vleky Masáže Minigolf Místa pro potápění Opravny kol Půjčovny horolezeckého vybavení Půjčovny kol Půjčovny kolečkových bruslí Půjčovny sjezdových lyží a snowboardů Půjčovny vodáckého vybavení Půjčovny vybavení pro adrenalinové sporty Půjčovny vybavení pro vodní sporty Sauny, infrasauny a parní kabiny Solária Solné jeskyně Sportovní haly a tělocvičny Sportovní hřiště venkovní Squash a ricochet Stezky pro in-line bruslení Venkovní horolezení Venkovní koupání Vnitřní lezecké stěny Vodní sporty Wellness centra Zimní stadionyDoprava Autobusové zastávky Letiště Přístaviště Vlakové zastávky Zastávky výletního autobusuZdravotnictví Lázeňská zařízení
    Velkopavlovická vinařská podoblast se rozkládá na ploše více než 4700 ha, čímž se staví do čela podoblastí na Moravě. Hlavní osa viničních tratí se táhne od Brna k Břeclavi. V podoblasti je velká pestrost půd. Od písčitých, kde se krásně daří aromatickým odrůdám Tramínu červenému, Pálavě nebo Muškátu moravskému po pískovcové a jílovité, kde je produkce hlavně červených odrůd.
    V Unčicích jsou stavení v jediném řádku po jedné straně silnice, proti nim je zahrada arcibiskupského dvora.Obyvatelstva bylo r. 1791 ve 22 domech 100, r. 1834 29 d., 145 obyv., r. 1900 36d., 192 kat. a čes. obyv., r. 1921 33 d., 196 čes. a kat. obyv. Ves byla úplně pustá. Na bývalém vsisku byla  r. 1671  jen panská ovčírna, náležející k Mořicům, k němuž náleželo  549m. rolí 83m,  pastvisek, 9m,  zahrad,les zvaný Luh na 7m. a luk na  80 dvojspřežných vozů sena a 12 vozů otavy. Nynější osadu Unčice, založilo panství Mořické na místech bývalé osady teprve r. 1785.


Centra pro jízdu na stacionárních kolech

    Mezi další akce, které s vinařským spolkem pořádáme, patří také Májové otevřené sklepy nebo Víno v oranžovém – noční otevřené sklepy, které se konají v červenci.
    Významnou stavbou technického charakteru z doby existence pavlovického velkostatku je dvoupatrová hospodářská budova sýpky. Byla kontribučenskou sýpkou pro celé panství, jehož centrem byl hospodářský dvůr...
    Politická  a  katastrální obec Pavlovice, kamž jest  přifařena  i přiškolena, leží při silnici z Morkovic do Němčic v údolí pod strání Úlehlou při  prameni  Unčického potoka,  jenž  vzniká  v rybníce  v  panské zahradě  a  na Prostředním  trávníku spojuje se  s potokem Pavlovským  a odtud spolu tečou  do Hané.


Pavlovice u Kojetína a místní část Unčice.

    - vše -Památky-atraktivity Archeologické památky Atrakce Církevní památky Hrady, zámky a městská opevnění Hřbitovy Hvězdárny a planetária Jeskyně a podzemí Kostely a kaple Mohyly a pomníky Muzea, galerie a skanzeny Naučné stezky Památkové rezervace Památkové zóny Památné stromy a skupiny stromů Prameny a studánky Přírodní památky a rezervace Rozhledny a vyhlídková místa Technické památky Turistická známková místa Vojenské památky Židovské památky Zoologické a botanické zahrady, arboreta ZříceninyUbytování Kempy a tábořištěSlužby Ekologická centra Gastronomická zařízení Hudební kluby Informační centra Kina a kulturní domy Kongresová a společenská zařízení Minipivovary Pošty Turistická informační centra Vinné sklepy a vinotékySport a aktivní dovolená Adrenalin Agroturistické farmy Atletické stadiony Billiardy a kulečníky
     Nejvýznamnější   historickou   památkou     Pavlovic je   barokní   kostel   sv.  Ondřeje  z  roku  1727,  vybudovaný  snad  na  místě  středověkého  kostela  ( první  nepřímá  zmínka  o   kostele  v  Pavlovicích  je   z  r. 1351 ).  Barokní  jsou  i  sochy sv. Ondřeje u kostela)  a   sv.   Františka   z   Assisi    ( na  severním  okraji  obce  při  silnici  na  Mořice ),  první ze 2.třetiny 18.  stol.,  druhá  z  poloviny  18.  století.          ( Mořičtí  pauláni   měli  při  dvoře  v  Unčicích obrovský  sklep na víno, do  něhož   se  jedním  koncem  do  vsi  vjíždělo   a   druhým   od   cesty  do  Pavlovic  vyjíždělo  povozem - sklep byl  bohužel  někdy  v  letech 1865 - 70 zrušen ).  V polovině  19. století  byla v Unčicích postavena zvonice, nachází se zhruba uprostřed obce a je zde jedinou historickou památkou. Původní zvon byl zabaven v období 2. světové války. V roce 2000 se podařilo pomocí sbírky od občanů zajistit zvon, který slouží k náboženským účelům.


Velkopavlovická vinařská podoblast – Velké Pavlovice

    Ve velkých Pavlovicích byla vyšlechtěna červená odrůda révy vinné – André. Odrůda vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého na Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích. I u nás ve VINIUM máme výborné víno této odrůdy, už jste ochutnali André z naší Rose collection?
    VINIUM Velké Pavlovice společně s vinařským spolkem Víno z Velkých Pavlovic pořádá během roku několik akcí pro každého, kdo rád ochutná dobré vínečko. Nejbližší akcí jsou Svatomartinské otevřené sklepy 17. 11. Jde o akci spojenou s degustací mladých vín, kdy každé vinařství otevře své vinné sklípky a návštěvníci tak můžou okusit tu správnou atmosféru spojenou s degustací vín.
    Několik kroků od kostela Nanebevzetí Panny Marie je umístěn vchod na hřbitov s branou typicky renesančních forem z r. 1594, jak uvádí dochovaný letopočet. Je součástí ohradní zdi hřbitovního prostoru se...
    Kaple patrona všech vinařů. Na stavbu byl použit bílý vápenec, který pochází ze slovenského družebního města Senica, dřevo ze Ždírce nad Doubravou na Vysočině. Socha světce je z jednoho kusu dřeva (řezbář...
    Vesnice, ležící ve zvlněném terénu jv. cípu Tištínské pahorkatiny, je v písemných pramenech uváděna poprvé v r. 1329 v přídomku vladyky Mikuláše z Pavlovic.


Jižní Morava kraj vína a slunce

    V srdci velkopavlovické vinařské podoblasti leží Velké Pavlovice, město jako stvořené pro milovníky dobrého vína, meruněk či lidových tradic. Každoročně se zde pořádá spoustu akcí jak pro místní, tak pro turisty – každý si může najít to své.
    V  držení  majetkově roztříštěných Pavlovic se často střídala drobná místní  šlechta,  až  se ves  dostala  někdy po polovině  15. stol. Protivcovi  ze  Zástřizl. Ten  v r. 1480  koupil i blízké Mořice a vytvořil tak  základ  nevelkého mořického  panství, jehož  součástí zůstaly Pavlovice až do zániku patrimoniální  správy v r.1848.  Součástí dnešních Pavlovic jsou i kdysi  samostatné Unčice,  připomínané  již  v  r. 1141.  Původní  ves  však ve 2. pol. 15. stol. zanikla a její jméno převzala až osada, vybudovaná v r. 1785  na  pozemcích rozparcelovaného dvora.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00