Jak na věc


nicholas sparks-milý johne

Zájezdy CK do hotelu St. Nicholas

    Jakožto milovník letectví absolvoval kurz a v roce 1933 získal kvalifikaci pilota. V roce 1942 vstoupil do RAF – vojenského letectva britských ozbrojených sil.
    Po válce se Nicholas Winton vrátil k úřednické práci a na jeho činy by se asi zapomnělo, kdyby jeho žena Grete v roce 1988 nenašla na půdě plný kufr dokumentů a plánů převozů. Předala je historičce Elizabeth Maxwellové, která zorganizovala setkání Wintona s jeho „dětmi“ ve studiu BBC. Pozornost veřejnosti se ale k němu upřela až po dalších deseti letech, když byl jeho příběh připomenut režisérem Matejem Mináčem ve filmu Všichni moji blízcí a později dokumentem Nicholas Winton – Síla lidskosti.


Stravování all inclusive v hotelu St. Nicholas

    Později byl Winton zaměstnán v Národní bance v Paříži, kde si dokončil kvalifikaci v bankovnictví. Chtěl strávit rok v New Yorku, ale Amerika byla ještě stále zmítána dozvuky tehdejší hospodářské krize, a proto na přání otce odjel zpět do Anglie, v Londýně krátce pracoval v Anglo-české bance. Poté nastoupil do firmy Ullman & Co. a byl vysílán na zahraniční cesty, aby otevíral společnosti účty, především do Řecka a Egypta. K jeho zálibám patřil šerm, byl špičkovým šermířem, a kdyby nevypukla II. světová válka, reprezentoval by Velkou Británii na Olympiádě. Po válce spolu s bratrem založil největší britskou šermířskou soutěž – Winton cup, která se koná dodnes.
    Nicholas Winton byl neuvěřitelně aktivní a stále dobře naladěný. Ani když mu zemřela manželka, osamělý si nepřipadal. Měl velkou rodinu – syna Nicholase, dceru Barbaru, jejich partnery, dvě vnoučata a schůzky se zachráněnými dětmi. Do konce života se angažoval v charitativní činnosti. Zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let.


Sir Nicholas Winton — Lidé — Česká televize

    V roce 1938 mu bylo 29 let a chystal se na zimní dovolenou do Švýcarska. Zavolal mu však přítel Martin Blake, s nímž měl na hory odjet, a řekl mu, že dovolenou ruší a odjíždí na důležitou misi do Prahy a potřebuje jeho pomoc. Winton neváhal, a když se s Blakem sešel v pražském hotelu Šroubek, dozvěděl se od něj informace o uprchlících utíkajících ze Sudet do Československa před příchodem Hitlerova vojska. Blake, vyslaný sem britským Výborem pro uprchlíky z Československa, měl za úkol pomoci s útěkem dospělým, především politikům, inteligenci a umělcům. Winton se ujal zorganizování pomoci dětem, kterou zatím nikdo nebyl schopen uskutečnit. Protože v té době ještě řada lidí a také institucí nebrala hrozbu Hitlerovy moci vážně, narážel na spoustu překážek. I přes ně se mu ale povedlo na vlastní pěst zorganizovat do 1. září 1939 transporty celkem 669 dětí pocházejících z různorodých ohrožených rodin, ne pouze židovských, do bezpečí. Zajišťoval víza, lékařská osvědčení a podporu organizací.
    Přestože nenápadný „britský Schindler“ svůj šlechetný čin držel v tajnosti následujících padesát let, nakonec byl za své zásluhy povýšen britskou královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu a vyznamenán Řádem britského impéria. Získal rovněž prestižní cenu Pýcha Británie a další vyznamenání obdržel z rukou prezidentů V. Havla (Řád T. G. Masaryka), G. W. Bushe, V. Klause a dalších. Podle Wintona byla pojmenována jedna menší planeta, kterou v roce 2000 objevila česká vědecká skupina M. Tichého a J. Tiché.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
10070
cache: 0024:00:00