Jak na věc


luhačovické noviny

Luhačovické prameny - Pramen doktora...

    V provozu proto nadále zůstanou aerační věže. Jejich úkolem je provzdušňovat sloupec vody a vytvářet tak prostředí, ve kterém se sinice nemohou masově množit.
    Přípravek Triphala je kombinací tří ájurvédských bylin na účinnou detoxikaci organismu přírodní cestou. Blahodárné účinky směsi bylin Amalaki, Vibhitaki a Haritaki jsou známy už více než 5000 let. Tato kombinace působí velmi pozitivně na celý trávicí systém, nervovou soustavu a psychický stav. Aktivujte svůj imunitní systém směsí bylin Triphala a vyhněte se mnohým nemocem, které souvisí s oslabenou imunitou organismu. Zbavíte se také únavy, vyčerpání a stresu.
    S očekáváním vyhlíží letošní sezónu také hoteliéři i restauratéři, kterým se v uplynulých letech snížily zisky. Například hotel Adamantino byl o víkendu úplně plný. "Vloni jsme touto dobou měli jen třicetiprocentní obsazenost, letos už je to 70 procent. Rapidně to stouplo," pochvalovala si ředitelka hotelu Jana Tvarůžková.


INTIMAID - pro intimní hygienu s mentolem

    "Poslední odebrané vzorky ze sedimentu nám ukazují zhruba 360 tisíc buněk sinic v jednom litru sedimentu. Před zahájením projektu v roce 2008 to bylo 42 milionů buněk. Je tedy vidět radikální snížení množství sinic, jejich počet poklesl zhruba o 98 procent."
    Aloiska patří k nejstarším luhačovickým pramenům. Užívá se hlavně k pitné kúře, především u onemocnění trávicích cest a při cukrovce, je možné ji použít i k inhalacím u onemocnění dýchacích cest. Aloiska je minerální voda se zvýšeným obsahem jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.
    Povodí Moravy počítá také s tím, že nadále bude monitorovat stav vody a sedimentů. V rezervě si vodohospodáři ponechávají možnost posbírat vodní květ z hladiny přehrady pomocí speciální lodě.
    Po letech, kdy se v Luhačovické přehradě v létě nedalo kvůli sinicím koupat, se letos rekreanti těší na novou sezónu s čistou vodou. V uplynulých dvou letech prošla nádrž velkou očistnou kúrou. Vodohospodáři z ní vytěžili bezmála tři sta tisíc metrů krychlových sedimentů.


BIO Kelímek JACK N' JILL zajíček

    Ve spletitém bludišti plném křehkých tenounkých voňavých oplatků vás pak okouzlí celý ten proces, který končí sladkou nádherou v papírové krabičce u okénka. Paní Matulová, která mě s úsměvem provází jednotlivými místnostmi, s nezdolnou energií vysvětluje, k čemu jsou všechny ty horké otáčející se pánve, stroje, misky, cedníky a kdo ví, co ještě. Začínáme v první místnosti, kde se těsto peče na tenké plátky, které se zde ořezávají a skládají do beden. Už tady stroj pozná, jestli náhodou není těsto ošizené, protože takové odmítá péct. S údivem zírám na stroje, které s milimetrovou přesností skládají kulaté oplatky do vysokých komínů. S ještě větším údivem pak sleduji ruce dam, které tu hbitě vyměňují čerstvě upečenou dobrotu ve stroji, který oplatky maže rovnoměrnou vrstvou čokoládového krému. Všechno tu funguje jako uvnitř hodinkového stroje.
    UPOZORNĚNÍ K POŠTOVNÉMU:POKUD OBJEDNÁVÁTE LÁZEŇSKÉ OPLATKY POUZE KUSOVĚ , NELZE ZASLAT BALÍKEM DO RUKY(POUZE PO DOMLUVĚ) KUSOVĚ ZASÍLÁME BUĎ BUBLINKOVOU OBÁLKOU  NEBO BALÍČKEM DO 2KG CENA 84,-KČ PLATBOU PŘEDEM NA ÚČET DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ
    Aloiska patří k nejstarším minerálním luhačovickým pramenům. Vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí o 30 m výše než ostatní prameny. Původně dřevěná studánka byla známa jako Luisin pramen, Lesní pramen nebo také Pramen v hoře. K pitné léčbě se používal od roku 1821. V roce 1830 byl luhačovický pramen řádně zachycen a dostal své nynější jméno Aloiska, o 33 let později byl vystavěn stávající pavilon. Aloisky se užívá k pitné léčbě, především při onemocnění zažívacích orgánů, ale i k inhalacím. Má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků. Průměrná vydatnost pramene je jen 3 l/min.


Brněnská a Luhačovická přehrada lákají milovníky koupání na čistou vodu

    Vodohospodáři budou také srážet fosfor, který do nádrže přitéká. "Od dnešního rána jsme zvedli dávky síranu železitého. Důvodem posílení dávky síranu jsou zvýšené hodnoty znečištění kvůli zvýšeným průtokům a trvalým srážkám v minulých dnech," vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
    Brno/Luhačovice – Pracovníci Povodí Moravy dnes opět vztyčili aerační věže, které pomáhají provzdušňovat vodu v Brněnské přehradě a brání tak přemnožení sinic. Díky patnácti věžím a řadě dalších opatření byla voda vloni nejčistší za několik let. Po dvouleté odstávce se na sezónu připravují také v okolí Luhačovické přehrady. Vloni se přehrada během léta teprve napouštěla, letos by už podmínky pro koupání měly být ideální.
    Letošní sezóna přinese pro Brňany i novinky. Povodí zpevnilo břehy přehrady a opravilo schody do vody v Rakovecké zátoce. Nový přístup k vodě je širší a místo osmi schodů jich zůstalo jen pět. "Schody budou bezpečnější. Tento úsek je často navštěvovaný turisty, proto jsme se rozhodli, že ho opravíme," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Na necelých 600 metrech vodohospodáři také vysázeli nové stromy a z vody odstranili naplaveniny.


Lázně Bohdaneč vznikly na místě...

    Právě fosforečnany patří mezi důležité živiny pro sinice. Ročně do přehrady přiteče až 34 tun fosforu, více než sedmdesát procent se posbírá na posledních třinácti kilometrech řeky. Mezi největší znečišťovatele fosforem patřilo Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a Velká Bíteš. Síran železitý je při odbourávání fosforečnanů velice účinný, srazí až 96 procent fosforu.
    Čištění sinicemi zamořené Luhačovické přehrady začalo před letními prázdninami v roce 2011. Právě kvůli enormnímu množství nánosů se čištění přehrady protáhlo. Vodohospodáři totiž počítali s tím, že bude nutné odtěžit v uvozovkách jen 230 tisíc kubíků. Za vyčištění přehrady Povodí Moravy utratilo 146 milionů korun, samotná těžba sedimentů stála 125 milionů.
    Ročně budou opatření stát devět až deset milionů korun, z vlastních zdrojů je zaplatí Povodí Moravy za pomoci dotací od Jihomoravského kraje a města Brna.
    Luhačovické prameny jsou alkalické a studené. Teplota všech pramenů se pohybuje mezi 10 - 15 °C. Nejstarším druhem léčebného použití minerálních vod je pitná kúra, která spolu s inhalacemi tvoří základ lázeňské léčby v lázních Luhačovice. K pitné léčbě, inhalacím, ke kloktání a proplachům nosu se používá 5 minerálních pramenů - Vincentka, Aloiska, Ottovka, pramen Dr. Šťastného a nejnovější pramen sv. Josefa. Zbylé minerální prameny se využívají k léčebným koupelím.


Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

    Na území Luhačovic vyvěrají přírodní minerální vody hydrogen-uhličitano-chlorido-sodného typu, které mají vysoký podíl volného oxidu uhličitého. Z aniontů obsahují z 99% hydrogen-uhličitany a chloridy, z kationtů 80 - 90% tvoří sodík, dále draslík a vápník. Některé z těchto minerálek obsahují ve větší míře jod, jiné brom, fluor, železo, lithium a baryum, všechny pak kyselinu boritou a křemičitou. Objevují se v nich i četné stopové prvky.
    "Pro zájemce o projekt opatření na přehradě i o historii budování této stavby umístíme o prázdninách do hotelu Santon výstavu Prýgl story. V září se expozice přesune do budovy krajského úřadu," pozval Světlík.
    I pro nedaleké Pozlovice je přehrada klíčovou položkou v rozpočtu. Aby se vrátila do povědomí turistů, investovaly Pozlovice bezmála 60 milionů korun - třeba do koupaliště nebo nových loděk.
    Také nahoře v prodejním okénku je rušno. Především, když do lázní přijedou noví hosté. Ochutnávací dny, kdy se prodávají stovky teplých oplatků po kusech, musí být pěkný blázinec. Dokonce i tady se čerstvé oplatky spékají s oříškovou náplní. Taky já dostávám jeden do ruky a zakusuji se do té voňavé nádhery. Vždyť už se to skoro nedalo vydržet.
    Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené | Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek realizace: tvorba www stránek / dg studio


Tradiční Luhačovické brambůrky jsou stálicí našeho sortimentu. Na trh je dodáváme více než 20 let. Základními surovinami při jejich výrobě jsou vybrané odrůdy brambor a 100% český řepkový olej, který svými vlastnostmi předčí jiné oleje používané při fritování a dodá lupínkům lepší barvu, chuť i vůni.

    Když vstoupíte do průjezdu vedle prodejny luhačovických oplatků v ulici Dr. Veselého, omotá váš nos sladká vůně, která vás nepustí po celou dobu návštěvy. Mandle, vanilka a jahody a k tomu něco kakaa a čokolády. Tak voní oplatkárna CLIP.
    Od roku 2009 zaplatili vodohospodáři za opatření, která měla Brněnskou přehradu zbavit sinic, více než 94 milionů korun. Úsilí přineslo svoje ovoce, vloni byla voda v přehradě nejčistší za posledních roky. Teď projekt Povodí Moravy vstupuje do druhé fáze. "V rámci druhé etapy projektu v letech 2013 až 2017 musíme zajistit udržitelnost dosažených parametrů kvality vody," popsal ředitel závodu Dyje z Povodí Moravy Jan Moronga.
    Nejdříve to byla jen studánka, později kamenná jímka, nad níž byl vybudován dřevěný pavilon. Větší zásah do jímání byl proveden v r. 1904, další v letech 1929 – 30, kdy vydatnost pramene začala klesat. Starý pramen byl zrušen, znovu zachycen ve studni o hloubce 14,4 m a přejmenován na Aloisku. Současný dřevěný pavilon nad pramenem pochází z roku 1963.


Luhačovické brambůrky česnekové

    Všechny oplatky, které prošly procesem pečení, mazání, lepení nebo spékání a ořezávání, pak čekají na zabalení do celofánových obalů, ve kterých teprve putují do krabiček. Rychlost, se kterou balící mašina polyká úhledné komínky lázeňských oplatek, sem docela zapadá. Vždyť i data na krabičkách se tu tisknou ručně, protože žádná firma ještě nevymyslela přístroj, který by to dokázal rychleji, než zkušené ruce místních dam. Zabalené oplatky v pestrobarevných krabičkách pak putují k zákazníkům nebo nahoru do prodejny. Denně se tudy vykutálí až deset tisíc krabiček oplatků a trojhránků. Číslo je to neuvěřitelné, ale je potřeba uvážit, že se tu dělají oplatky pro celou republiku – od Karlových Varů až po Luhačovice a potom dále na Slovensko. V nabídce je kolem padesáti různých druhů, ale každý rok vzniká několik nových. A co lidem chuť téhle sladkosti nejčastěji připomíná? Chuť dětství a prázdnin, slunečných dovolených a sladkých nedělních vycházek.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00