Jak na věc


léčitel jaroslav doubrava názory

Tahle planeta je už dávno v prdeli

    Ctižádostivému novináři Jannemu Vuorimu se v průběhu několika zasněžených lednových dnů převrátí život naruby. Nejprve obdrží anonymní tip – jistý niklový důl na severu…
    Knížka se odehrává v (doufejme nereálné) alternativí budoucnosti a možná právě proto mi knížka svojí atmosférou trochu připomínala Židovský policejní klub odMichaela Chabona. Budoucnost je v ní líčena poněkud depresivně, stejně jako celý příběh hledání milované bytosti. Knihy nenabízí akční scény ani jednoznačný závěr nebo dějové kotrmelce, které známe např. od Jo Nesboa, celá je laděná spíše komorněji, pocitověji.
    Významnejší úspech mu priniesol až Léčitel (Parantaja, 2010) za ktorého získal cenu Vuodenjohtolanka (v roku 1997 túto cenu získala aj Leena Lehtolainen za detektívku Luminainen, ktorú český čitateľ mohol čítať pod názvom Zasnežená žena a v roku 2004 ju získal Matti Joensuu za krimithriller Harjunpää ja pahan pappi – Kazateľ zla – ktorý bol pred dvoma rokmi sfilmovaný).


Finská detektivka o konci světa

    Tuomainen získal prestižžní ocenění za nejlepší krimi roku 2011, zapomeňte však na nějaké vražžedné, leč žžánrově čisté čtivo. Ne žže by autor tápal, naopak dobře ví, žže temné helsinské uličky mohou reflektovat stejně tak "prosvětlená" zákoutí mysli – vraha/vrahů, obětí (??), amatérského detektiva, i nás samotných. A ví, žže kdyžž bludiště, tak bez jasného směřování a postupu.
    Príbeh románu je rozložený do dvoch dní pred Vianocami, v bližšie neurčenej budúcnosti, kde klimatické zmeny prerástli do ozbrojených konfliktov. Amerika uzavrie hranice s Mexikom a to odpovie útokom s riadenými strelami. Starý kontinent sa zmieta v ozbrojených konfliktoch, na hraniciach 13-tich štátoch únie sa bojuje. K tomu záplavy a iné ekologické katastrofy. V takomto chaose je zmiznutie novinárky Johanny Lehtinenovej to posledné, čo políciu zaujíma. Jej prípad by zaevidovali niekde okolo čísla 25 000. Pracovala na prípade masového vraha, prezývaného Liečiteľ, lebo takéto prípady, ešte stále dokázali predať náklad. Jej manžel, možno posledný básnik Tapani Lehtinen, sa pustí do hľadania na vlastnú päsť. Postupne odhaľuje nielen stopy vražedného monštra, ale zisťuje, že desať rokov žil s niekým, koho vlastne vôbec nepoznal.


Strohý příběh, jemuž tleskalo celé Finsko

    Snad vždy a všude se najdou prorokové, kteří se přiživují na nevlídnostech doby a pohotově plodí katastrofické prognózy o vývoji lidstva. Inu, ani v současnosti o ně není nouze. Bohužel mnohé z těchto vizí působí i při bujné představivosti jako nevěrohodný scénář pro sci -fi film druhé jakosti. Finský spisovatel Antti Tuomainen však pozadí nepříznivé budoucnosti vykreslil, aniž by se dopustil neautentických věštitelských přešlapů, a vytvořil živé a svérázné kulisy pro detektivní příběh. Kritické oko čtenářovo ovšem může za popisy světa balancujícího nad hrobem, který mu vykopali nezodpovědní uživatelé života na Zemi, zahlédnout ekologickou propagandu. V její ospravedlnění hraje fakt, že po splynutí s konkrétními osudy a vyprávěním postav nepůsobí prvoplánově a obě roviny knihy do sebe zapadají. Děj se koncentruje do dvou propršených předvánočních dnů v Helsinkách, kdy se klima pomátlo a město se bortí pod neutuchajícím nátlakem nových imigrantů. Po ulicích se potloukají gangsteři, šero
    Antti Tuomainen (1971) sa narodil vo Fínsku, žije v Helsinkách. Pracuje ako nezávislý redaktor, spolupracuje napríklad s magazínom Image (najstarší fínsky lifestylový časopis), v minulosti pracoval v reklamnom priemysle (napríklad pre agentúru BOB Helsinki). Prvá kniha Tappaja, toivoakseni mu vyšla v roku 2006, o tri roky neskôr vydal knihu Veljeni vartija.
    Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a…
    Kniha Léčitel byla zvolena nejlepším finským krimi románem roku 2011. S touto myšlenkou otevírám knihu a padám do příběhu. Popis rozbořeného města mě nadchne svojí autonomií. Mám své neurčité představy o světě, kde lidem příroda rozbořila pravidla a řád, vydávám se do známých, ale zatím neexistujících ulic.


Recenze: Léčitel, který vás bolesti nezbaví…

    Léčitel ale provokuje i tím, žže je velmi krátký. Ze dvou důvodů. Tuomainen volí jen ta slova, která mají pro jeho příběh význam (takžé pozor na ně!). A nedoříká.Napětí tak vzniká nejen uvnitř příběhu (ve fabuli, kdy chcete vědět, co se v těch Helsinkách, sakra, děje), ale také ve vztahu mezi čtenářem a knihou. Drᾞdit vás můžže syžžet, způsob vyprávění, který rozhodně nechce, abyste si knihu vzali na dovolenou na plើ u moře, nebo si ji rozkouskovali a po večer sem tam něco "zhltli".
    Ale zpet k Tapaniho detektivni kariere. Tapani tape, avsak brzy narazi na par drobnosti, ze kterych zacne pomalu skladat mozaiku udalosti a kontaktu, ktere se pomalu sviraji okolo jeho zmizele zeny. Nema to lehke v apokalyptickem svete plnem nastrah a securitaku si obcas dost nabije.
    Léčitel je zatím posledním (a nejúspěšnějším) románem Antti Tuomainena, a je na něm poznat autorova zkušenost. Dialogy, charaktery postav i zápletka jsou na vysoké úrovni a rychlé tempo vám nedovolí knihu odložit. Antti Tuomainen napsal povedený příběh, který vám nedá spát.


Lecitel - Antti Tuomainen - Tapejme s Tapanim

    Tahle tajuplnost je podle mě na postapokalyptických knihách nejdůležitější. Jedno naznačení, které věrohodně vystihne dnešní svět a připomene jeho problémy. Čtenářův strach, který se snaží nevnímat, je probuzen. Začne přemýšlet nad větším spektrem života, než je jeho krátká přítomnost. V Léčitelovi je ukázána čitelnější a snad i pravděpodobnější možnosti zhroucení, než například v depresivnější Cestě od Cormaca McCarthyho. Stále mě napadá jediné: Kdy to přestane být sci-fi? Jednou určitě. A to je největší síla knihy.
    Jižní část Španělska a Itálie byly oficiálně ponechány svému osudu. V Bangladéši, který se propadl do moře, vypukl mor a hrozilo, že se epidemie rozšíří do celé Asie. Spor mezi Indií a Čínou kvůli zdrojům vody v Himálaji vyústil ve válku. Spojené státy uzavřely hranici s Mexikem, na což drogové kartely odpověděly řízenými střelami: Cílem se stala města Los Angeles a San Diego. Lesní požár v Amazonii se nepodařilo uhasit, hořící oblasti se nepovedlo izolovat ani proražením nových říčních kanálů pomocí výbušnin. Rozpoutané války nebo ozbrojené konflikty na území Evropské unie: 13, většina na hranicích. Odhadované množství klimatických běženců na zeměkouli: 650-800 milionů lidí. Pandemická varování: H3N3, malárie, tuberkulóza, ebola, mor.


První léčitel, kterému budete věřit

    Svet románu Léčitel degeneruje. Autor Antti Tuomaninen predstavuje čitateľovi akúsi blízku budúcnosť ľudstva, v ktorej ropa a ľudský život nemajú skoro žiadnu cenu. Čierneho zlata je prekvapivo stále dosť, dokonca aj na to, aby táto surovina bola stále hlavnou príčinou ničenia atmosféry, znečisťovania pitnej vody a devastácie celkového životného prostredia. Ekologické problémy sú následne spúšťačmi viacerých negatívnych spoločensko-ekonomických javov, ktoré zmenili svet na nepoznanie.
    Lidstvo se blíží ke svému konci. Klimatické změny přestaly být pouhým tématem odborných i laických diskuzí, a staly se každodenní realitou. Stejně jako jejich následky: povodně, epidemie, války po celé Evropě… Došlo ke změně společnosti, kde místo práva začíná vládnout anarchie.
    Než začal Antti Tuomainen v roce 2007 (podle jiných zdrojů 2006) psát knihy, živil se jako reklamní textař. Mimo svou domovinu zatím není moc známý, i Wikipedia ho zmiňuje jenkrátkým heslem ve finštině. Až s Léčitelem se víc rozlétl do světa.
    V nie veľmi vzdialenej budúcnosti sa ukáže, že Klaus sa mýlil. Zmena prišla skoro zlomovo, klíma sa premenila. More stúpa, juh je vysušený, sever zaliaty nekonečnými zimnými dažďami. Na ľudstvo doľahli epidémie, hladomory a vojny.


Antti Tuomainen, Léčitel: recenze + mapa

    Všetko sa to odohráva v takmer apokalyptických kulisách. Skutočne sú to len kulisy, do deja nejak nezasahujú. Príbeh sa kľudne mohol odohrávať i v súčasnosti. Zbavil by sa tak ľahkej pachuti ekologickej agitky. No napriek tomu kniha stojí za prečítanie. Antti Tuomainen dostal za tento román v roku 2011 prestížnu cenu Vuodenjohtolanka udeľovanú fínskym Klubom priateľov detektívok.
    Blížia sa Vianoce, no vo svete v ktorom žije Tapani Lehtinen už nič neznamenajú. Klíma sa zmenila, životné prostredie je zničené, vojny a konflikty sú na dennom poriadku, ľudí zabíja H3N3, malária, tuberkulóza, ebola, mor i chrípka, všadeprítomné požiare už nikoho netrápia a utečenci hľadajú svoj domov čím ďalej tým viac na severe. Polícia každý deň eviduje toľko prípadov, že na samotné vyšetrovania už nemajú čas ani prostriedky. Takže keď je Tapaniho žena Johanna už 24 hodín nezvestná, začne pátrať na vlastnú päsť.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
17690
cache: 0024:00:00