Jak na věc


kynuty borůvkový koláč na hrníčky

Losos v papilotě s koprovým dresinkem

    Vykynuté těsto rukama rozprostřeme na plech, poklademe švestkami. Můžeme posypat vanilkovým cukrem (nejlépe BIO s pravou vanilkou) pro větší voňavost. Na závěr posypeme drobenkou a dáme do trouby na 200 stupňů. Koláč se peče cca 30 minu, nebo až zhnědnou okraje a těsto se nelepí na špejli.
     Hodnoty jsou vztaženy na jednu porci. DDD (doporučená denní dávka) je založena na průměrných hodnotách pro dospělého člověka o váze 70kg z vyhlášky č. 225/2008 Sb.
    Vypracujeme těsto měkké vláčné těsto. Jestliže máme k dispozici, použijeme nějaký elektrický hnětač, protože na dokonalém zpracování těsta závisí konečný dobrý výsledek. Jestliže budeme pracovat ručně, připravme se na minimálně dvacetiminutovou (i víc) usilovnou činnost. Pomocí hnětače je těsto hladké a lesklé asi za deset minut. Těsto přikryjeme utěrkou a dáme kynout. Pokyne asi 45 minut. Připravíme makovou náplň.
    Hned na úvod je třeba se zastavit nad základními instrukcemi. Kynuté těsto kyne ještě v troubě, je tedy třeba koláč péct ve vyšší formě, aby vám neutekl. Švestky pouští hodně šťávy (obzvláště jsou-li velmi zralé až přezrálé) a tak se božsky rozlije a vsákne a do okrajů koláče. I z toho důvodu volte vyšší plech, šťáva vám nevyteče do trouby.


Přes 60800 receptů na jednom místě

    1 Do mísy nasypte mouku a cukr. Lžíci trochu směsi odeberte a vmíchejte ji do 200 ml vlažného mléka. Rozdrobte do něj droždí a nechte vzejít kvásek.2 Do mouky přidejte žloutky, kvásek, zbylé mléko a máslo a vypracujte řidší těsto (aby se dalo vylít na plech); podle potřeby těsto ještě nařeďte trochou mléka. Nechte ho zhruba hodinu kynout, aby zdvoj- až ztrojnásobilo svůj objem.3 Předehřejte troubu na 180 °C. Těsto přesuňte na plech vyložený pečicím papírem a rozetřete tak, aby bylo všude stejně silné. Nechte ještě asi 30 minut kynout.4 Smíchejte suroviny na drobenku. Na těsto rozložte švestky řezem nahoru, posypte drobenkou a dejte péct na cca 40 minut.
    V současné době za nás tento nejdůležitější krok udělají hnětače – ruční, stolní, domácí pekárny. Ale i s nimi to trochu trvá. Těsto, které má nakynout, je nejdřív třeba hníst tak dlouho, až je hladké, lesklé, měkké, jednolité a odlupuje se od stěn hnětací nádoby. To i při použití hnětače trvá deset patnáct i dvacet minut – podle množství mouky. Když hnětač nemáme, čeká nás dost namáhavá práce, a to byl asi důvod, proč mnohé hospodyňky přestaly kynuté těsto dělat. Když se tato fáze podcení a těsto se jen tak rychle rukou zamíchá (jako na knedlíky), je pak trupelnaté, nekyne dobře, jsou v něm tvrdé pláty, brzy tvrdne.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!


Stačí se přihlásit nebo registrovat

    Základem makového závinu je kynuté těsto, na jehož vypracování záleží. Babičky by však řekly, že udělat kynuté těsto není nic obtížného. A také není, když jeho přípravě věnujeme dostatek času a píle. Vypracování kynutého těsta je důležitější než použité suroviny. Zdá se až neuvěřitelné, ale naše babičky, které neměly k dispozici elektrické pomocníky (a nebo byly tyto přístroje spíš pro zlost než ku pomoci), hnětly ručně kynuté těsto až půl hodiny.
    Nejjednodušší kynutý koláč, který známe. Jediné, co potřebujete, je čas: než koláč vykyne, než se upeče a než vychladne alespoň natolik, abyste si nespálili jazyk.
    Do drobenky se nebojte dát hodně cukru, obvzlášť používáte-li kyselejší švestky. A samozřejmě – nešiďte ingredience! Máslo je máslo a ničím ho v kynutém těstě nenahradíte. O tom, co je a není máslo a proč má sedět v každé lednici se dozvíte v mém článku o másle.
    Drobenku si připravíme tak, že smícháme v misce hrst mouky, hrst cukru krupice/krystal a lžíci másla. Prsty vypracujeme písku podobnou hmotu, která je sypká.


Silvestrovské pohoštění trochu jinak - připravte si crostini!

    Švestky mohou být klidně ještě kyselé, nebo naopak přezrálé. Do koláče se hodí každá švestka, která není zkažená nebo červivá. Červené flíčky na zelené dužině na závadu nejsou. Švestky se nemusí loupat ani složitě krájet. Na koláč je ale musíte vypeckovat. Nejlépe to jde tak, že švestku podélně naříznete a prstem vyšťouchnete pecku. Švestky můžete prsty natrhat na půlky nebo menší kousky, ale i celé vypeckované bohatě stačí, protože se v troubě rozpečou a změknou.
    Kynutý makový závin, jak ho dělaly babičky, je velmi vděčné pečivo. Jeho příprava je méně pracná než když děláme balené makové buchty nebo koláče. Díky makové náplni zůstává závin dlouho vláčný. Tvar závinu je praktický – odkrojíme vždy jen tolik, kolik je třeba. forma závinu zajišťuje příjemnou strukturu, kdy se vyváženě střídá vrstva těsta a vrstva makové náplně. Kynuté těsto také zajistí soudržnost – porce závinu se nedrobí. Kus závinu, který nesmíme, vydrží i několik dní, takže je makový kynutý závin vždy připraven – třeba na snídani.
    Po vykynutí do kvásku přilijeme zbylé vlažné mléko, rozšleháme vejce, přidáme kůru z omytého citronu, sůl a zbylou mouku. Vše dobře promícháme a necháme znovu kynout.
    Suroviny Marmeláda jahodová, Mléko polotučné, Mouka pšeničná hladká T 650, Tvaroh tvrdý mají zadané pouze základní hodnoty. Výpočty nutriční tabulky, nemusí souhlasit se skutečností.


Desetitisíce receptů do vašeho mobilu a tabletu

    Nejprve si připravíme kvásek. Kostku droždí rozdrobíme do větší mísy (kvásek zvětší objem) a přidám lžíci cukru a lžíci mouky. Zalijeme trochou teplého mléka (nikoli horkého), rozmícháme a necháme vzejít. Vzešlý kvásek vypadá  jako hustá pěna, je ho více, než na začátku a trvá to zhruba 15  minut.
     Droždí promícháme s trochou cukru, zředíme malým množstvím vlažného mléka, přidáme trochu mouky a promícháme. Vznikne řídké těstíčko - kvásek, který necháme vykynout na teple.
     Po vykynutí do kvásku přilijeme zbylé vlažné mléko, rozšleháme vejce, přidáme kůru z omytého citronu, sůl a zbylou mouku. Vše dobře promícháme a necháme znovu kynout.
    Kvasnice na kynuté těsto můžete použít buď čerstvé (Fiala nebo „se slonem“) a nebo sušené (např. Dr. Oetker). Pokud můžete, zvolte čerstvé kvasnice. Rychleji vykynou, těsto je měkčí a vláčnější a krásně voní. Z čerstvého droždí se dělá kvásek, sušené se přidává rovnou do mouky a pak je vhodné mít všechny ingredience teplé.
    Začátečníkům může kynuté těsto připadat složité, když si ale osvojíte pár pravidel, zjistíte, že to s ním až tak komplikované není. Více v článku tady.


Pekáč malý - 32 cm - litina/smalt - Smalt

    Droždí promícháme s trochou cukru, zředíme malým množstvím vlažného mléka, přidáme trochu mouky a promícháme. Vznikne řídké těstíčko - kvásek, který necháme vykynout na teple.
    Do zadělávací mísy si připravíme prosátou mouku, cukr, vejce, rozpuštěné máslo a zbytek mléka. Přidáme vzešlý kvásek a vymícháme hladké nelepivé těsto. Hnětat můžete i mixérem s hnětacími háky. Hotové těsto pomoučníme a necháme na teplém místě kynout asi 30 minut. Mělo by zdvojnásobit objem.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00