Jak na věc


kraví hora bořetice

Penzion v zahraničí, Bořetice, Kraví Hora

    Možnost posezení: 24 míst. Nabídka řízené degustace a ochutnávky. Exkurze do vlastních vinic. PŘES LETNÍ SEZÓNU MÁME OTEVŘENO OD STŘEDY DO SOBOTY OD 15 DO 19 HODINY NEBO DLE DOHODY! Ubytování pro 16 osob + přistýlka.
    Spolupracujeme s jednou našich nejlepších cimbálových muzik na slovácku – Grajcar z Dolních Bojanovic. Ta pravidelně vystupuje na vyhlášených vánočních koncertech s Petrem Bendem. Dále jsem schopni zajistit harmonikáře, klávesy či kompletní dechovou kapelu.
    Tento kousek nedotknuté panenské přírody patří k významným lokalitám teplomilné vegetace. Jsou zde zastoupeny teplomilné doubravy, lesní lemy i ostrůvky stepních porostů s řadou vzácných druhů rostlin a hmyzu. Na lokalitě je jediné moravské naleziště velevzácného Včelníku rakouského, v jarních měsících vás okouzlí okaté květy hlaváčku jarního, štíhlé stonky stepních trav s názvem kavyl Ivanův neboli vousy sv. Ivana, přímo v lese omamně vonící koberce konvalinek a mnohé další.
    Penzion Kraví Hora se může pyšnit stylovou nekuřáckou restaurací, která je zdobena originálními moravskými freskami na téma čtvero ročních období (práce a oddych moravských vinařů).


VINNÉ SKLÍPKY a SVOBODNÁ SPOLKOVÁ REPUBLIKA KRAVÍ HORA

    Rok 1464 zmiňuje, že byl v obci rybník, v roce 1507 se píše o jezeru bořeckém. Historie dále prozrazuje, že v trati Kúdelky byl rozsáhlý rybník, jehož násada ještě v roce 1750 činila 50 kop. Tato vodní plocha měla silnou kamennou hráz, po které bylo možné přejít z obce do vinohradů v Kraví hoře. Někteří obyvatelé přeplouvali na loďkách.
    Dobrá zpráva pro cykloturisty i pěší – bořetická rozhledna leží přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André.
    Nad bořetickou Kraví horou byla v červnu 2006 zpřístupněna nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba, postavená místními řemeslníky, má čtyři podlaží a zastřešený ochoz. Hned vedle rozhledny vás zaujme stejně stará kaplička Boží muky, vyzdobená typickými slováckými motivy, jež stojí v malebné zahrádce obehnané dřevěným plůtkem. Z rozhledny, jako na dlani, uvidíte spoustu vinařských vesniček, vinařských tratí a směrem ke Kobylí i přírodní rezervaci Zázmoníky. Nabídne se vám také neobvyklý pohled na Novomlýnské nádrže z výšky a na Pálavu.


Pergola nejen pro burčákové oslavy

    Podíváte-li se od Zázmoníků k Bořeticím, cítíte se najednou jako v pohádce – osikový lesík, rybníky s milými ostrůvky, červené střechy domků šplhající se do protilehlého kopce zakončeného na svém vrcholku malebnou siluetou barokního kostelíka – to vše, ve spojitosti s douškem lahodného vína, evokuje pocity klidu, vyrovnanosti a obyčejného lidského štěstí.
    Na hranici lesa a samotných Zázmoníků stojí od roku 2000 štíhlá bílá kaplička Boží muky, vedle které jsou připraveny jednoduché lavičky lákající k posezení a rozhledu do kraje. Ten je ze Zázmoníků přímo úžasný – nabízí se zde k porovnání fascinující kontrast důkladně zemědělsky obdělávané půdy – precizně spravované vinice, rovnoběžky řádků, mohutné schody teras, oseté lány polí versus prapůvodní, přirozená a volně dýchající příroda – místo, kde se zastavil čas, místo, na něž ruka člověka dříve nestihla dosáhnout a dnes se již ani neodváží.
    Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, která se nachází zhruba půl kilometru severozápadně od samotné obce. Čítá něco kolem 260 sklepů, v nichž se skrývá vzácný jihomoravský poklad v podobě lahodného moku hodného králů – vína. To zde dosahuje vynikajících kvalit, především pak odrůdy červené, které každoročně v podzimních měsících dozrávají na sprašových jílovitých půdách okolo Bořetic.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00