Jak na věc


jiří žáček báseň maminka

Jiří Sovák — Lidé — Česká televize

    V televizi daboval Jiří Pomeje drsňáka Arnolda Schwarzeneggera, svalovce Sylvestra Stallona nebo neporazitelného Jean-Claude van Damma. Během rozhlasového moderování pořadu Česká noc rozmluvil Jiří Pomeje sebevraždy dvěma volajícím, za což byl navržen na cenu Zlatého záchranářského kříže. Od roku 2012 uváděl bulvární VIP zprávy.
    Pohybové nadání předvedl Jiří Pomeje v baletu Bachčisarajská fontána. Role ztvárnil v komedii Dotyky, kriminální Nahotě na prodej nebo v pohádce O perlové panně. S Míšou Kuklovou si zahrál například v komedii Playgirls II. Producentsky spolupracoval s režisérem Zdeňkem Troškou na pohádkách Z pekla štěstí nebo Princezna ze mlejna.
    Počátkem roku 2017 herece a producenta postihla zatím nejtěžší rána osudu. Lékaři mu diagnostikovali rakovinu hrtanu. Jiří Pomeje o svém boji se zákežnou nemocí pravidelně informuje média.
    Kvůli dramatu Andělská tvář se Jiří Pomeje zadlužil a zkrachoval. Stanul kvůli nespácení dluhů dokonce opakovaně před trestním soudem. Nakonec dostal podmínku, ale díky amnestii Václava Klause z ledna 2013 byl jeho trest částečně zahlazen. Částečně se jím ale začali soudci zabývat znovu. Zadlužení a problémy byly také jeden z důvodů, proč se s ním Michaela Kuklová rozvedla.


Seznam děl umělce Bouda Jiří

    Největší porci herectví si ale užil hlavně ve filmech a televizních seriálech. Zejména 70. léta byla pro Sováka, co se pracovních příležitostí týče, nejbohatší. Objevoval se v jedné komedii za druhou, střihnul si titulní role v kultovních seriálech Chalupáři a Byl jednou jeden dům a dokonce, coby král Dalimil, hrál v pohádce Jak se budí princezny. Pamětihodný je i mistr Kroupa z Marečku, podejte mi pero!
    Jiří Sovák, tedy vlastně Jiří Schmitzer (jméno si počeštil během německé okupace), se narodil do rodiny váženého hostinského necelé čtyři dny před koncem roku 1920. Spolu se svými dvěma sourozenci, bratrem Láďou a mladší sestrou Zdenkou prožili kouzelné dětství v období první republiky. Tatínek chtěl mít z Jiřího hoteliéra, ten si však našel zalíbení v úplně jiné profesi, herectví. K tomu poprvé přičichnul na Státní konzervatoři v Praze, kde úspěšně absolvoval studium dramatiky. Krátce se pak živil jako úředník ve spořitelně a skladník, ve volných chvílích ale pravidelně vystupoval v ochotnickém spolku, v roce 1943 už nastupuje na své první velké divadelní angažmá (po studiu nějakou dobu vystupoval v kabaretním sboru Živé jeviště, dnešní Činoherní klub) v třebíčském Horáckém divadle.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
9406
cache: 0024:00:00