Jak na věc


hlídací pes

9) Belgický ovčák – Malinois

    Na druhou stranu plemeno psa “Čau Čau” doprovází pověst nepředvídatelného psa. Ano, do jisté míry je to pravda. Nicméně jako hlídací pes lze použít. Rozhodně není vhodný k dětem, přestože najdeme mnoho psovodů, kteří se mnou budou nesouhlasit...
    Mnoho psů má přirozenou schopnost působit dojmem hlídače. Ideální hlídací pes je velký, nebojácný, dobře stavěný, ostražitý, věrný a velmi vstřícný tréninku. Hlídací pes by neměl být agresivní. Je důležité, aby takový pes měl k vám a vaší rodině velmi silný smysl pro loajalitu, byl velmi ostražitý, pozorný a zároveň poslušný, a aby prokazoval instinktivní obranné chování (jako je štěkání na cizí lidi). Aby se pes stal vynikajícím hlídačem, mohou být tyto rysy vyvíjeny tréninkem.
    Snad nejrozšířenější hlídací pes v ČR. Kdo o něm neslyšel, jakoby nežil. Německý ovčák byl vyšlechtěn k tomu, aby hlídal stáda ovcí či koz. Na druhou stranu bylo jeho úkolem i střežení stáda, pozemku a domu. Německý ovčak je velmi oblíbené, temperamentní a při správném vedení a výcviku i loajální a “viditelně inteligentní” psí plemeno.


PŘED A POTÉ: Život se psem

    Ne vždy potřebují hlídací psi specializovaný trénink, aby se stali řádnými ochránci. Měli by však podstoupit důkladný výcvik poslušnosti, aby rozuměli základním příkazům a všem dalším pokynům, které je chcete naučit. Měl by být zajištěn jakýkoli výcvikový trénink hlídacích psů, který by vyvíjel přirozené psí instinkty a poskytl jim řád.
    Podobně jako belgický malinois, německý ovčák je prudké a čilé plemeno. Německý ovčák má hluboký smysl pro loajalitu ke své rodině. Výcvik pomůže německému ovčákovi zaměřit se především na základní úkoly nezbytné pro ochranu majetku, ale jeho přirozená schopnost a touha ochraňovat poskytnou pro takový trénink vynikající základ. Abyste předešli bojácnosti a nervozitě, řádně svého německého ovčáka socializujte. Krom toho musíte hlídat, že váš ovčák dostává každý den dostatek tolik potřebného pohybu.
    Pokud vás vzdělávání o psech ještě neomrzelo a nebo jste si ještě nevybrali svého ideálního psího hlídače, pak oceníte tuto sekci. Zde doporučume ty nejlepší články, které o tématice hlídacích psů byly napsány.


Rozmohl se nám takový nešvar...

    Hledáte takového psa, který bude chránit vás, vaši rodinu či ochraňovat domov jako takový? Zvažujete-li koupi hlídacího psa, vězte, že je spousta takových, kteří jsou na hlídání vhodní. Nového psa je důležité si pečlivě vybrat. Najděte takového, který Vám bude jak společníkem, tak ochráncem.
    Pořádný hlídací pes je schopen zastrašit každého, kdo vstoupí na váš pozemek nebo ohrožuje vás či vaše blízké na životě. V ideálním případě váš pes pachatele zažene, aniž by mu způsobil fyzickou újmu. Mohou však nastat případy, kdy hlídací pes narušitele, jenž představuje vážnou hrozbu, napadne. Pro trénink hlídacího psa je nejlepší požádat o odbornou pomoc profesionálního trenéra psů.
    Na základě průběžných požadavků a rozvoje trhu vznikly další sesterské společnosti, a to VIDOCQ s.r.o., PCO VIDOCQ s.r.o., Hlídací a úklidová agentura s.r.o., VIDOCQ SERVIS s.r.o. a VIDOCQ REAL s.r.o.
    Toto plemeno psa není pro potencionální zloděje odstrašující pouze díky své velikosti, ale také díky svému zuřivému a typickému zabarvení štěkotu. Mj. kousnutí a míra pevnosti sevření čelistí je u velkého knírače na výjimečně dobré úrovni.


Jak vypadá ideální hlídací pes?

    Hlídací pes se musí naučit vás uposlechnout – obzvlášť, dáváte-li mu pokyn, aby útoku zanechal. Jeho reakce na ohrožení musí mít jistý řád. V opačném případě se můžete dostat do maléru, dojde-li ke zranění nevinné osoby. Někdo by třeba mohl omylem vstoupit na váš pozemek v důsledku nějakého omylu nebo nedorozumění, a váš pes by na něj zaútočil. Za což byste mohli být žalováni. V horším případě by místní úřady mohly vašeho psa zabavit a stíhat vás, pokud by vašeho psa vyhodnotili jako nebezpečného.
    Toto plemeno v dřívějších dobách střežilo velkolepé asijské paláce a přilehlé prostory. Na jednu stranu jde o psí plemeno, které je velmi vhodné pro střežení, neboť k samotnému vyprovokování k agresi a útoku stačí velmi málo. Mnoho psů štěká, ale nekouše, Chow Chow většinou zaštěkat ani nestihne.
    Lidé, ať už se jedná o zkušené psovody nebo ne, mají tendenci vybírat to nejroztomilejší štěně z vrhu, respektive to štěně, které se jim nejvíce líbí, je klidné povahy, nejvíce se lísá atp. Ale pokud hledáte hlídače, na tyto kritéria rovnou zapomeňte a hledejte pravý opak. Hlídací pes má být živého temperamentu, toho ale nedocílíte pouze správným výběrem psí rasy, důležité je tedy vybrat pořádného “raubíře”, ideálně právě toho největšího z vrhu.


Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

    Dobrman byl v historii neprávem označován za agresivní psí plemeno, ale pravda je docela jiná. Ačkoli byl chován, aby chránil, dobrman je přítulný, učenlivý, a dokonce i hravý, když je ve společnosti své rodiny. Většina dobrmanů se před cizími lidmi ani moc nezdráhá – jedině pokud cítí nebezpečí. Velká část dobrmanů si jako ochránci vedou dobře i bez řádného tréninku. Se správným výcvikem však mohou být tyto schopnosti vyvinuty a pomůžou vašemu dobrmanovi stát se vynikajícím hlídacím psem.
    Prudký a čilý. Není divu, že belgický ovčák je oblíbeným plemenem policejních jednotek a vojenské jednotky K9. Hladina energie tohoto plemena si žádá, aby mělo neustále něco důležitého na práci. Je nezbytné, aby belgický ovčák dostával specializovaný výcvik a zaměřil pozornost na své přirozené schopnosti. Velmi důležitá je rovněž řádná socializace, váš pes tak bude v nových nebo dosud neznámých situacích klidný. Rovněž je naprosto nezbytné, aby toto plemeno denně dostávalo dostatek příležitostí k pohybu.
    Cane Corso (vyslovuj „kane korzo“) je italské psí plemeno, které bylo v historii využíváno jako hlídač, válečník a lovec. Velikost, statnost a hluboký štěkot cane corsa jsou samy o sobě účinné při odhánění narušitelů. Jelikož toto plemeno disponuje přirozeným instinktem hlídat, výcvik bude zaměřen na poslušnost a pilování jeho přirozených schopností.


Nepřehlédněte tyto články

    Tibetská doga má předpoklady být tím nejlepším hlídačem. Nikdo neprojde přes tohoto obrovského, pozorného, silného a strach nahánějícího psa. Tomuto plemeni, v historii užívanému v Tibetu ke stráži, koluje ochranářství v žilách. Tibetská doga dobře vychází s rodinou, ale má sklony k nedůvěře vůči cizím lidem a vykazuje teritoriální chování, je-li ohrožen někým cizím. Ačkoli nejde o nejpřítulnější plemeno na světě, jde o loajálního psa, který bude chránit vás i vaši rodinu. Ujistěte se, že mu skrze výcvik poskytujete dostatečný řád a dobře svou tibetskou dogu socializujete.
    Současné společenství firem VIDOCQ poskytuje širokou škálu služeb v oboru fyzické a elektronické ostrahy majetku a osob, správě a údržbě nemovitostí, náhradního plnění a poradenství v oblasti ekonomické a daňové.Působnost společností je celorepubliková s hlavním důrazem na Královéhradecký, Pardubický, Liberecký a Ústecký kraj s centrálním sídlem v Pardubicích, Milheimova ul.809, PSČ: 530 02.
    Ačkoli jde z historického hlediska o loveckého psa, rhodéský ridgeback je velmi loajální ke své rodině, kterou má sklon přirozeně chránit. Tento přítulný a šlechetný pes je báječným společníkem. Nezbytný je základní výcvik poslušnosti, který dá psovi řád. Specializovaný trénink pro hlídací psy ale vhodný není, jelikož by mohl ještě posílit jeho přirozený instinkt ochraňovat. Důležitější je trénovat toto plemeno, aby vás poslouchalo, kdy je třeba. Denní cvičení pomůže udržet vašeho rhodéského ridgebacka šťastného a zdravého.


TOP 10 psích plemen s předpoklady hlídacího psa

    Akita není v České republice velmi rozšířené psí plemeno. Jedná se o velmi věrné a cizím lidem nedůvěřivé plemeno, které je schopné s nasazením vlastního života chránit svoji smečku, resp. v praxi Vaši rodinu. Na druhou stranu pro nezkušené psovody může být těžké získat autoritu, přičemž následky mohou být fatální, což vlastně u kteréhokoli plemene psa - nejen u těch “hlídacích plemen psů.” Důležitý je správný přístup a výchova již od raného štěněčího věku. I u bojových či hlídacích psů je důležitá pozitivně motivovaný výcvik.
    Rotvajler je další plemeno, které má občas pověst agresivního psa. Ve skutečnosti může být rotvajler v jednu chvíli velmi hravým miláčkem a strach nahánějícím ochráncem ve chvíli druhé. Pokud vám rotvajler věří, bude k vám pravděpodobně věrný a přítulný. Mnoho rotvajlerů je však vůči cizím lidem zdráhavých, dokud se nepřesvědčí, že narušitelé nepředstavují žádnou hrozbu. Od přírody tvrdohlavému rotvajlerovi nebude dělat problém říci vám (nebo ukázat), že se mu nelíbí vaše počínání. Toto je skutečně hlídací pes, který se může stát vynikajícím hlídačem, bude-li řádně trénován. Toto plemeno potřebuje socializaci, řád a povinnosti.
    Jste připraveni začít hledat vašeho ideálního hlídacího psa? Pes jakéhokoli plemena (nebo i kříženec) se může stát řádným ochráncem, má-li pro to vhodné předpoklady. Existují však jistá psí plemena známá pro vynikající rysy strážných psů, jež mají původ v letitém, pečlivém chovu. Následující psí plemena jsou známa pro svou přirozenou schopnost ochraňovat.


Hlídání dětí od pravých babiček, kterým věříte!

    Do seznamu jsem zařadil ty nejoblíbenější hlídací psy současnosti. Nenechte se však zmást. Existuje řada dobrých hlídacích psů, které v našem seznamu nenajdete. Článek slouží primárně jako zdroj inspirace, nechceme vám vnucovat, abyste se omezovali na pouze tyto hlídací psy. Další inspiraci ohledně výběru hlídacího psa najdete v další sekci.
    Eugene Francois Vidocq /1775-1857/, zakladatel moderní kriminalistiky a majitel první soukromé detektivní kanceláře v Evropě, posloužil jako inspirace při založení jedné z prvních soukromých bezpečnostních agentur v tehdejší Československé republice, Hlídací a detektivní agentury VIDOCQ s.r.o. Společnost vznikla v roce 1990.
    Věrného a udatného bullmastifa původně využívali myslivci, aby chránil zvěř před pytláky. Pro narušitele je statnost tohoto plemene zastrašující. Toto plemeno je však přirozeně přítulné ke své rodině, což z něj činí vynikajícího společníka. Bullmastif je od přírody ochránce, který jednoduše potřebuje trénink, jenž by mu poskytl řád a posílil jeho přirozené hlídací instinkty.


Tenhle zlatý retrívr překvapil svou rodinu. Zachránil mládě koaly!

    Komondor, známý svými charakteristickými „dredy“, vypadá pro svou bílou chundelatou srst jako násada od mopu. Nenechte se však zmást jeho vzezřením. Komondor je velký, silný a odvážný pes, který má původ v Maďarsku. Toto plemeno je přítulné ke své rodině, ale od přírody zdrženlivé vůči cizím lidem. Má přirozenou touhu chránit, což může být dát pilováno pečlivým výcvikem. Důležitá je rovněž socializace, která pomůže vystavovat plemeno různým situacím.
    Shar Pei mnohým nahání hrůzu jen svým pohledem. Toto plemeno psa je velmi věrným pomocníkem při ochraně rodiny i domova. Původně se jednalo o psa, který byl vyšlechtěn k pasteveckým účelem, kde nyní nenachází velkého využití. Pokud hledáte parťáka pro život, ochranu rodiny a zároveň jste zkušený majitel psů, Shar Pei může být pro Vás tou pravou volbou.
    Americká akita je jedním z nejvěrnějších psů, jaké můžete potkat. Toto odvážné a ostražité psí plemeno je přirozeně podezíravé vůči cizím lidem. Vaše americká akita bude noblesně držet neustálou stráž nad vámi a vaší rodinou. Je to poslání, které bere vážně a bude tak přirozeně činit s minimálním nebo žádným tréninkem. Výcvik poslušnosti a hlídací výcvik jednoduše vybrousí přirozené dovednosti americké akity. Řádná socializace pomůže předejít nadbytečné odměřenosti či agresi.


Psí úsměv otevírá prodejnu na Praze 10

    Určení toho nejlepšího hlídacího psa není rozhodně snadná záležitost. Existuje mnoho typů plemen, které přímo nemuseli být šlechtěné k ochraně člověka, příbytku aj., resp. využití jako hlídacího psa jim bylo dodáno až později. Můžete načíst mnoho odborné literatury, přičemž nakonec se dopracujete k tomu pravému plemeni psa, bude to stačit? Rozhodně ne! Protože tím nejdůležitějším kritériem je povaha psa. Právě temperament psa, který bývá již rozpoznatelný ve štěněčím věku psa či feny, je nejdůležitějším kritériem dobrého hlídacího psa.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00