Jak na věc


citronová tráva kde koupit

Jemná motorika u dětí: Proč je důležitá a jak jí podpořit?

    Vypěstuje ji bez problému i v našich podmínkách, v zahradnictvích jsou k dostání semínka a pokud vypěstujete první rostlinu máte vyhráno, dále už můžete množit vegetativně. Semena z našich zahradnictví mají klíčivost okolo 30%, proto si raději dejte naklíčit semen víc. Semena klíčíme klasickým způsobem na vatě, nebo gáze, nebo přímo v substrátu. V případě klíčení přímo v substrátu, vložte opatrně semínka pod slabou vrstvu a pokropte odstátou vodou.
    Recepty z citronové trávy jsou snadné a voňavé, pokud máte svou vypěstovanou citronelu, počítejte s tím, že bude mít silnější aroma, než bylinka koupená v supermarketu a přidávejte do recepů malé množství. Nejjednodušším použitím je čaj z citronové trávy, který se připravuje jednoduchým způsobem a to zalitím pár kousků trávy horkou vodou. Použití citronové trávy je vhodné i tam, kde chcete přidat citrusovou vůni a chuť a zároveň si nechcete, nebo nemůžete překyselovat žaludek a žaludeční šťávy. Vedle kulinářství se používá také hodně v kosmetice, především se přidává do parfémů, krémů, toaletních vod a podobně.


Citronová tráva – voňavá bylinka, která se dá využít v kuchyni i kosmetice

    Citronová tráva je v sušeném stavu už poměrně dobře dostupná, jak v asijských obchodech, tak v supermarketech a u prodejců bylinek. Prodává se buď v dlouhých stvolech, nařezaná, nebo nadrcená. Nejvhodnější je koupit si trávu nařezanou, na které jednak vidíte její barvu a stav, barva by měla být i po usušení stále zelená, maximálně s nádechem do šedé barvy, pokud je hnědá není něco v pořádku. Bylinka v celku má i tu výhodu, že vám na rozdíl od drcené udrží déle aroma i chuť.
    Léčivé účinky citronové trávy jsou známé už od dávných věků, tato bylinka patří od dávných dob do léčivek v čínské medicíně, už staří Řekové a Římané znali její skvělou chuť i léčivou sílu. Dnes se citronová tráva pěstuje po celém světě, kde to klimatické podmínky dovolují.
    Citronová tráva neodmyslitelně patří především do asijské kuchyně, pokrmy z těchto krajů by bez ní byly chutnaly zcela jinak. V asijské kuchyni se často používá do receptů společně s kokosovým mlékem. Citronela se ale dnes využívá jako koření do receptů celého světa. A to jak k masům, tak do sladkých dezertů, přidává se do sirupů a zavařenin, a do alkoholických i nealkoholických nápojů.


Éterický olej CITRON 10ml Dr.Popov

    Na misku umístěte vrstvu středně těžkého a dobře propustného substrátu, rozmístěte na něj semínka a ty lehce zasypte další zeminou. Vše lehce zalijte a přikryjte misku igelitovým sáčkem nebo sklem. Takto připravená semínka citronové trávy potřebují k vyklíčení 10 až 20 dní. Během této doby je nezapomínejte pravidelně rosit, aby nevyschla.
    Citronová tráva, jmenovaná také Voňatka, nebo Citronela je rostlina s nádherným aroma a ohromnou škálou léčivých účinků na lidské tělo. Tato voňavá bylinka je základem asijské a indonéské kuchyně, pokrmům dává nejen lahodnou chuť citrusů a báječné aroma. Původní místo výskytu citronely je Srí Lanka a Indie, ale také na Africkém kontinentu, v některých zemí jižní Ameriky a na Filipínských ostrovech, později se její výskyt rozšiřoval na celou Asii a po jižní a střední Evropě.


Krevetová polévka s citronovou trávou

    Když semínka vyklíčí, umístěte mladé rostlinky do květináče s propustnou hlinitopísčitou půdou. Rostlinky pocházejí z tropických oblastí, dopřejte jim proto teplotu 20 až 22 °C a bohatou zálivku. Dejte však pozor na přemokření půdy, stojatá voda totiž citronové trávě nesvědčí. Květináč tak raději nechte vždy vyschnout a poté rostlinku znovu zalijte. Pro zalévání potom doporučujeme používat odstátou vodu pokojové teploty. Kvalitu půdy samozřejmě můžete podpořit pravidelným hnojením. Myslete ale na to, že citronová tráva je určena ke konzumaci a vybírejte pouze přírodní hnojiva bez chemických složek.
    Přípravek Triphala je kombinací tří ájurvédských bylin na účinnou detoxikaci organismu přírodní cestou. Blahodárné účinky směsi bylin Amalaki, Vibhitaki a Haritaki jsou známy už více než 5000 let. Tato kombinace působí velmi pozitivně na celý trávicí systém, nervovou soustavu a psychický stav. Aktivujte svůj imunitní systém směsí bylin Triphala a vyhněte se mnohým nemocem, které souvisí s oslabenou imunitou organismu. Zbavíte se také únavy, vyčerpání a stresu.


Utěrky kuchyňské TENTO GIANT XL 2vrstvé, 2 role, 80 m

    Kuřecí prsa omyjeme, očistíme a nakrájíme na tenké plátky. Maso vložíme na rozpálenou pánev a zprudka orestujeme, odložíme stranou. Na stejné pánvi orestujeme všechnu zeleninu – pokrájené výhonky, papriku, houby i hrášek. Opékáme do změknutí asi 5 minut a opět odložíme stranou. Na pánvi poté rozpálíme olivový olej a smažíme kari pastu. K té přidáme asi polovinu kokosového mléka a chvíli povaříme. Do vzniklé směsi postupně přidáváme limetkové listy, citronovou trávu, na plátky nakrájený zázvor, rybí omáčku a chilli papričky. Necháme provařit. Poté přidáme připravené maso a zeleninu. Přilijeme zbytek kosového mléka a necháme provařit do zhoustnutí. Ozdobíme bazalkou a podáváme s rýží.
    Citronová tráva se podává na léčbu nachlazení a chřipky. Podporuje pocení a tím pomáhá snížit zvýšenou teplotu. Blahodárně působí na zažívací organismus, podporuje trávení, dokáže regulovat průjmy a nadýmání, zklidní bolesti břicha a pomáhá na nechutenství a pocity na zvracení. Tato bylinka dokáže zklidnit tělo a podporuje při koncentraci, proto je vhodným nápojem třeba pr studenty ve zkouškovém období. Zklidní i nervové podráždění, pocity smutku a deprese. Detoxikuje játra a ledviny, užívá se při projevech i jako prevence na astma. Dokáže snižovat cholesterol , napomáhá léčbě malárie a pomáhá zničit Helikobakter pylori.


Sáčky zamrazovací s popisem 250 x 350 mm, 30 ks, 20my

    Citronová trávaCitronová tráva, známá též jako voňatka citronová či anglicky lemon grass je exotická rostlina, která nabízí celou řadu využití. Oblíbená je například v thajské a indické kuchyni, používá se ale i při přípravě léčivých čajů nebo v kosmetice. A co je na této blahodárné rostlině nejlepší? I když citronová tráva pochází ze vzdálené Asie a Afriky, můžete si ji snadno vypěstovat i doma, stačí, když se budete řídit našimi radami.
    Při správné péči a dostatku slunečních paprsků vám voňavá citronová tráva může vyrůst až do metrové výšky. Zimu ale tato tropická rostlina nesnáší příliš dobře. Pokud tak chcete, aby vám vydržela, věnujte jejímu zazimování obzvláště velkou péči. Rostlinku proto umístěte v chladné světlé místnosti o teplotě kolem 10 °C. Dopřejte jí při tom pouze mírnou, ale pravidelnou zálivku. Pokud ale pěstujete citronovou trávu v bytě, moc se toho pro vás nemění. Na jižním okně by citronová tráva měla přežít podobně jako ostatní pokojové rostliny.


PALETTE ICC N6/7-0 středně plavý

    Čaj z citronové trávy je velmi oblíbený po celém světě. Obchody vám dnes nabízí nejrůznější směsi obsahující citronovou trávu, která dodá čaji příjemnou vůni i lahodnou, jemně nahořklou chuť. Citronový čaj si ale snadno připravíte i doma. Stačí, když 2 lžičky čerstvé nebo sušené citronové trávy spaříte horkou vodou. Citronovou trávu ale můžete přidat i k dalším čajům. Skvěle se hodí například k čaji zelenému. I když se tráva jmenuje citronová, nemusíte se bát, hotový čaj totiž nebude kyselý. Citronová tráva po citronu pouze voní a chutná, jeho kyselost ale nepřebrala. I ti, kteří mají citlivý žaludek, si tak čaj z citronové trávy mohou v klidu vychutnat.
    Citronová tráva je pevně spjata s asijskou a indickou kuchyní. Thajská, malajská, vietnamská ani indická kuchyně se bez této aromatické bylinky s příjemnou vůni i chutí neobejde a místní kuchaři ji mají vždy po ruce. Použít se při tom dá nejen čerstvá, ale i sušená citronová tráva v podobě koření. Další výhodu citronové trávy je to, že se dá zpracovat celá. Nakrájené spodní části výhonků se skvěle hodí do salátů, polévek i dalších pokrmů. Citronová tráva se skvěle hodí například k rybám či mořským plodům. Stvoly citronové trávy se pak používají podobně jako pórek nebo jiná naťová zelenina. Hodí se ale i k dochucení polévek. V tomto případě stačí stvoly citronové trávy svázat, vložit do pokrmu a na konci vaření je zase vytáhnout. Aroma z citronové trávy perfektně dochutí každé jídlo a zvýrazní jeho chuť.


Kanapky na Silvestra 5x jinak s přípravou do 20 minut

    Citronovou trávu můžete v teplých měsících bez problému umístit na zahradu či terasu. Pěstování citronové trávy je ale možné i v bytě. Stačí, když umístíte květináč s citronovou trávou na jižní parapet a dopřejete rostlinkám dostatek tepla a světla. Na přímé letní slunko ale dejte pozor. Citronová tráva by mohla osychat, v parných dnech proto květináč raději odsuňte dál od okna.
    Použití citronové trávy se ale neomezuje pouze na kuchyň. Tato rostlina je totiž velmi oblíbená i v kosmetice. Používá se k přípravě parfémů, vonných koupelí i olejů. Díky protizánětlivým účinkům má také blahodárný vliv na mastnou pleť a rozšířené póry, přidává se tak také do nejrůznějších krémů a pleťových tonik. Chcete i vy vyzkoušet, jaký vliv má použití citronové trávy na pleť? Naneste citronový čaj na tamponek a pravidelně s ním čistěte pleť, uvidíte, že vaše pleť bude brzy svěží, bez ošklivých skvrn a mastnot.


Tráva s léčebnou sílou a vůní citrusů

    Citronová tráva je oblíbená nejen pro svoji nahořklou chuť, ale také pro blahodárné účinky. Citronová tráva totiž podporuje zdravé trávení a blahodárně tak působí na žaludek, střeva i celý trávicí trakt.  Pro své antibakteriální a antiseptické účinky je ale citronová tráva používána také k léčbě chřipky a nejrůznějších infekcí. Blahodárně navíc působí i na krevní tlak, optimalizuje totiž cukr v krvi a posiluje krevní oběhový systém. Zevně se pak citronová tráva používá ve formě nejrůznějších obkladů. Ty pomáhají při svalové bolesti a otokům. Citronová tráva ale nemá vliv pouze na naše tělo, tato rostlinka totiž příznivě ovlivňuje i naši mysl. Koupel z citronové trávy tak harmonizuje centrální nervový a lymfatický systém, napomáhá uvolnění a působí proti depresím. Vhodná je také při aromaterapii.
    V těhotenství citronovou trávu raději vynechte, případně se poraďte se svým lékařem, sice nebyly nikdy potvrzeny žádné negativní účinky během těhotenství, ale během gravidity je podávání téměř všech bylinek trochu tenký led.
    Pokud chcete pěstovat citronovou trávu doma, máte dvě možnosti. V zahradnictví si můžete koupit již vyklíčenou rostlinu a pokračovat v jejím pěstování. My vám ale doporučujeme začít od píky a koupit si obyčejná semínka citronové trávy. Balení semínek není drahé, dáte za něj maximálně 100 korun. Počáteční investice tak není nijak vysoká. Myslete ale na to, že klíčivost semínek citronové trávy je poměrně nízká – pohybuje se pouze kolem 30 %. Z pytlíčku semínek by vám ale i přesto mělo vyrůst několik desítek rostlin, které bohatě postačí vaší potřebě.


WC BREF Power Aktiv 3 x 50 g Pine

    Pomocí skla, igelitu, nebo průsvitného plastu vytvořte pařeniště a udržujte substrát vlhký, aby semena nevyschly. Fáze klíčení citronely je okolo dvou týdnů, po té by se měli objevit výhonky a asi za další 2 – 3 týdny můžete vsadit do květináče, nebo do záhonu. Až se vám keřík citronové trávy rozroste můžete si namnožit rostlinek, kolik budete potřebovat.
    Rozmixovanou pastu z chilli papriček a dalších surovin vložíme do pánve a na rozpáleném oleji krátce orestujeme. Přilijeme vývar z krevet a kokosové mléko a necháme provařit. Poté přidáme krevety a vaříme, dokud nezčervenají. Na závěr přidáme okapané sójové výhonky a necháme je mírně prohřát. Hotovou polévku ozdobíme snítky máty a ihned podáváme.
    K léčbě veškerých problémů je vždy důležité mít stanovenou přesnou diagnozu od lékaře, v některých nemocích, především pak těch, které byly odkládány a dlouho neléčeny se bez farmaceutických léků neobejdete. Ovšem uvážená prevence a podpora zdraví podáváním bylinek může přinést skvělé účinky na přírodní rovině.
    Sušené chilli papričky namočíme do horké vody a necháme asi 15 minut odstát. Poté je necháme okapat a společně s nastrouhaným zázvorem, na jemno pokrájenou cibulí, šafránem, krevetovou pastou, citronovou trávou a dvěma lžícemi oleje je rozmixujeme od hladké směsi.


WC BREF Power Aktiv 1 x 50 g Pine kuličky

    Na citronovou trávu ještě nebylo potvrzeno žádné předávkování, ale je třeba s ní zacházet stejně jako jste zvyklí u ostatních bylin a po intenzivním používání v pěti týdnech bylinku na týden vysaďte, po týdnu můžete zase intenzivně popíjet a přidávat do jídla ve stejné periodě.
    Citronovou trávu samozřejmě koupíte v obchodech i na tržnicích a to jak v čerstvé, tak sušené podobě. Nic ale nenahradí čerstvě utrženou snítku citronové trávy z květináče za oknem. Vypěstovat si tuto rostlinku doma při tom není těžké. Stačí dodržet několik základních pravidel.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
22517
cache: 0024:00:00