Jak na věc


bratislava předpoved počasí

Cyklón Phethai devastuje indický stát Andhra Pradesh

    Její nejstarší historie je spojená s místem, kde stojí hrad. Blízké slovanské hradisko Děvín nad soutokem Moravy a Dunaje zase bylo důležitou pevností Velkomoravské říše. Později bývala uherským městem královským a v 16. století byla korunovačním městem uherských králů a sídlem arcibiskupa. Velký stavební rozvoj tu nastal v 18. století v době vlády Marie Terezie po zboření původních hradeb, kdy vznikly významné barokní památky – především paláce.
    Vydáte-li se na Tour de Bratislava, začněte u dominanty města, kterou je bezesporu Bratislavský hrad. Již 400 let př. n. l. zde stálo keltské oppidum, v 10. století pak kamenný hrad, později všelijak přestavovaný. Začátkem 18. století vyhořel, ruiny byly postupně opravovány až do dnešní známé podoby. V současnosti jsou prostory hradu využívány pro Slovenské národné múzeum a pro reprezentační účely, opravy tu ovšem probíhají stále. Hlavní atrakcí je tu ale stejně výhled na město, hrad se tyčí na 85 m vysoké skále nad Dunajem.
    Virtuální prohlídkyAupark nákupní centrumBratislavský hradHlavné náměstíHlavní náměstí (2)Hurbanovo náměstíMichalská bránaMichalská věžNový mostPotrefená Husa BratislavaPrimaciálné námestíRudnayovo náměstíSlovenské národné múzeumSlovenské národní divadloStaromestská - Dóm Sv. MartinaUfo restauraceUfo vyhlídka


Děsivé teorie o upálení Jana Palacha (†20): Čínský vliv? Jehovisté? Duševní porucha?

    Do roku 1919 se Bratislava jmenovala Prešporok nebo Prešporek, ovšem výčet všech jejích jmen používaných minulých dobách tvoří celý dlouhý seznam. Maďaři ji dnes nazývají Pozsony, Němci používají název Pressburg nebo – kupodivu – Bratislava.
    Vlastnímu centru vévodí Hlavné náměstí s množstvím paláců a se Starou radnicí, tvořenou celým komplexem velmi starých budov. Navazující Primaciálne náměstí odvozuje své jméno od klasicistní stavby v jeho čele. Primaciálny palác je ozdobený velikým železným modelem kardinálského klobouku, připomínkou na jeho prvního obyvatele.
    Zajímavých hospůdek, restaurací nebo barů ovšem najdete v historickém centru nebo blíž u vody hodně, nás zaujala Potrefená husa. A nemáte-li dost vyhlídkových restaurací, je tu ještě v lesoparku Televizní věž Kamzík. Zde jsou restaurace a kavárna umístěné na pomalu se otáčející točně ve výšce 70 m nad zemí.
    Nedávné studie vědců potvrdily, že nebývalé rychlé oteplování světových oceánů může mít negativní dopady v podobě změny klimatu a podmořského života. Největším problémem však zůstává neustále se zvyšující hladina...více


Rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy na Filipínách zabily již 68 osob

    Slovenská metropole Bratislava se stala hlavním městem samostatného státu poměrně nedávno. Přitom má bohatou minulost, danou její polohou v blízkosti soutoku velkých řek – Dunaje a Moravy, na křižovatce obchodních cest. Rozkládá se při hranicích s Maďarskem a Rakouskem, v úrodných nížinách Podunajské a Záhorské. V její těsné blízkosti se již zvedají horské svahy Malých Karpat, nedaleko jsou i přírodní oblasti lužních lesů ve slepých ramenech Dunaje. Podle údajů z roku 2012 zde žije téměř 470 tisíc obyvatel.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
10308
cache: 0024:00:00