Jak na věc


avokádo cena

Alavis, záchrana pro Vaše klouby

    Obsahuje přes 60 % mononenasycených kyselin, okolo 15 % nasycených mastných kyselin, zhruba 10 % polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Mononenasycené a mastné kyseliny jsou pro tělo velmi prospěšné a právě jich tu je více než 3/4, což je vynikající poměr. PUFA nejsou pro tělo ideální, ale jedno avokádo obsahuje v těchto tucích pouze zhruba 1 % kalorického příjmu za den, což je zanedbatelné množství. Tělo zdravého jedince snese až 5 % kalorického příjmu z PUFA a navíc avokádo se nejčastěji konzumuje za studena bez přímého vystavování vysokým teplotám, což z PUFA obsažených v avokádu dělá ještě více „přátelské“ tuky.
    Pro mnohé je velkou potíží cena. Ta se napříč naším trhem často liší a opravdu jsem už viděl i jeden kus za 80 korun, což je samozřejmě extrémní hodnota. S nejlepší cenou jsem se setkal v jihoamerickém Chile, kde jsem si jej dopřával opravdu často i po více kusech denně. Za kilo avokáda (cca 6 větších kusů) totiž běžně zaplatíte v přepočtu kolem 30 korun.
    Někdy je dokonce obsahem živin připodobňováno vejcím či masu pro velký obsah vitamínů, minerálů, tuku a dokonce i bílkovin, kterých je v avokádu sice méně, ale mezi ovocem a zeleninou se řadí vysoko. Například i proto je tak oblíbené jak mezi Paleo příznivci tak i vegany.
    Často se radí řídit se zbarvením avokáda, ale zde se jedná o mýtus, který pochází z úst těch, co nerozlišují druhy a zkrátka jednou měli nezralé avokádo odrůdy Fuerte (zelená barva) a poté si někdy pořídili Hass, který byl zralý a samozřejmě hnědý. Od té doby tedy doporučují kupovat avokáda hnědá s tím, že se jedná o avokáda zralá. A mýtus byl na světě


Doporučuji: Sklizeno – opravdové jídlo

    Mnohdy lidé odchází z obchodu s prázdnou, protože se jim avokádo nezamlouvalo – říkají, že minule bylo jiné a mělo jinou slupku, takže asi nebylo zralé a nebo naopak přezrálé.
    Hass – je světově nejpěstovanější odrůdou a například v USA se pěstuje z 80 % právě Hass. Jeho slupka je hrbolatá, často se mu přezdívá ropucha. Barva je povětšinou hněda až hnědo-fialová a tvarem připomíná spíše vejce.
    Tak jako jiné ovoce, má i avokádo různé odrůdy. Některé jsou pěstovány v jiné části světa a proto jsou mírně odlišené. Celkově však podobnost zachována je a všechna mají hruškovitý či vajíčkovitý tvar. Barevně se dělí mezí zelené, hnědé a některá se zbarvují do fialova. Chuťově i nutričně se lehce liší, ale ne tolik, aby člověk musel příliš přemýšlet, kterému dát přednost.
    Často se mě lidé v mém okolí či klienti ptají, které potraviny by neměli ve svém jídelníčku vynechat a samozřejmě je zajímá proč. Jednou z těch, které stavím na první příčky je avokádo. Pro mě je to superpotravina a jeden z nejzdravějších plodů planety. Je plné vitamínů, zdravých tuků a chutná skvěle.


Doporučuji: Recepty Paleo Snadno

    Českému lidu zatím málo známé avokádo patří mezi superpotraviny a rozhodně by nemělo chybět v každém zdravém jídelníčku. Aspoň občas! Jedná se totiž o ovoce, které je plné užitečných vitamínů a zdravých tuků. Proto také na našem blogu naleznete mnoho článků a receptů, v kterých je avokádo mnohokrát zmíněno. Víte, jak vypadá avokádo?
    V Čr se dá povětšinou koupit za cenu kolem 25 – 30 Kč za kus (někdy i méně), což stále některým přijde mnoho. Za tu samou cenu máte ale samozřejmě možnost koupit si jablečnou taštičku nebo hamburger z Mekáče
    Ačkoliv si hodně lidí myslí, že avokádo patří mezi zeleninu, tak opak je pravdou. Jedná se o plod hruškovce přelahodného, který se vyskytuje především v Jižní Americe. Plod je velice podobný české hrušce, jen má uprostřed velkou pecku a liší se i barvou. U nás v obchodech můžete narazit na zelené avokádo a občas také na hnědé/hnědo-fialové avokádo. Jsou to dva rozdílné druhy, ale chuť je téměř identická. Můžete se také setkat s termínem “nejčistší” ovoce. Proč? Avokádo má jednu z nejkvalitnějších slupek, které nepropustí nečistoty z okolí a chemické postřiky! Nemusíte se tedy bát pesticidů a podobných zdraví škodlivých látek. Je možné říci, že každé avokádo je BIO.


Doporučuji: Jak pálit a neukládat

    Velkým kamenem úrazu je zralost plodu. Už nesčetněkrát jsem se setkal s negativní reakcí na toto ovoce. Údajně se velmi špatně loupalo a bylo hořké. Ano, přesně toto jsou typické znaky nedozrálého plodu. Stejně jako kdybyste urthli ještě zelený banán, tak také nepůjde slupka pohodlně otevřít a chuť vám vyvolá spíše zvracení (osobně vyzkoušeno v Peru cestou k Machu Picchu).
    Na dotyk musí avokádo být pružné a neklást přílišný odpor. Pokud jej lehce zmáčknete, tak by mělo o několik milimetrů povolit. Já však raději kupuji nezralá a doma si jej nechám zhruba 3 dny dozrát. Ta, co už v obchodě působí zrale jsou mnohdy odzkoušena mnoha zákazníky a někdy mohou být až příliš pomačkaná a pokud se vytváří opakovaně silný tlak, tak může dojít k hnědnutí na těchto místech. Stejně jako u banánů nebo „ťuknutého“ jablka.
    Pro mě je 25 korun v poměru s obsahem živin v plodu naprosté nic. Opravdu dejte přednost kvalitě, protože avokádo vás skvěle zasytí, dodá spoustu energie a tělo doplníte o potřebné minerály a vitamíny.
    Mangan – 10 %V případě, že byste konzumovali 3 avokáda denně, tak celkově pokryjete příjem vitamínu K1 a vitamínu B9! Vitamín C, B5, B6, E a draslík příjmete z 60% denní doporučené dávky. Avokádo obsahuje mnoho dalších vitamínů a minerálu, jenže je jich tolik, že by vám trvalo přečíst jen složení 5 minut.


Zaujal vás článek? Tak to se vám bude líbit i moje kniha.

    Avokádo jsem již 2x zkoušel vypěstovat doma od pecky. Bohužel vždy se něco pokazí, neroste to a já jsem nucen pecku vyhodit. Každopádně máte pravdu. Avokádo je zdroj zdravých tuků a vitamínu – měl by být v každém vyváženém jídelníčku. Jen ta cena tomu často nenasvědčuje.
    Avokádo “vyškrábeme” ze slupku a vložíme do mixéru společné s vodou, javorovým sirupem a vanilkovým cukrem. Rozmixujeme do krémové hmoty a přidáme mléko, s kterým to ještě promixujeme. Pro větší osvěžení přidejte led.
    Každý druh avokáda má díky slupce zajištěno opravdu skvělou ochranu a díky naprosto minimálni propustnosti se avokádo pyšní nálepkou „nejčístšího“ ovoce. Slupka nepropustí žádné chemické ošetření, které se může při pěstování používat. Díky této vlastnosti tedy u avokáda nehrozí žádné znehodnocení pesticidy a dalšími látkami. To znamená, že označení BIO u avokáda téměř nedává smysl a opravdu se jedná o zbytečně vynaložené náklady navíc.
    U nás trochu netradiční smoothie, ale ve Vietnamu jsou na denním pořádku. Jedná se totiž o osvěžující, chutný a zdravý nápoj, který je dokonce rychlý na přípravu. Co budeme potřebovat?


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00