Jak na věc


annus horribilis

substantivum, maskulinum, 2. deklinace

    To je důvod, proč od vypuknutí skandálu v žádném církevním stanovisku nechybí slovo „nový začátek“, to platí i po případu Waltera Mixy (69). Augsburský biskup, mluvčí výrazně konzervativního církevního křídla, byl krátce před Velikonocemi obviněn, že během svého působení v úřadu faráře městské farnosti Schrobenhausen bil děti z dětského domova a používal k neoprávněným účelům finance z nadačního fondu. Mixa jen občas někomu dal „pár facek“, ale po rozhovorech s Zollitschem a Marxem 21. dubna nabídl papeži svou demisi, včetně své funkce vojenského biskupa. Pověst, že Mixa se provinil sexuálním přestupkem vůči nezletilému, se ukázala jako neopodstatněná. Biskup po nějakou dobu bojoval o svůj úřad, přesto bylo 8. května v Římě oznámeno jeho vystřídání. Papež jmenoval jako jeho nástupce görlitzkého nejvyššího pastýře Konrada Zdarsu (66). Nový vojenský biskup zatím jmenován nebyl.
    Lavina případů sexuálního zneužívání a tři překvapivé biskupské demise – pro katolíky i protestanty v Německu je rok 2010 rokem krize. „Annus horribilis“ (hrozný rok) především pro katolickou církev. 20. ledna jezuita Klaus Meters (56), rektor renomované berlínské Canisiovy koleje, „hluboce otřesen a plný studu“ přiznává v dopise adresovaném přibližně 600 bývalých studentů a studentek „systematické a dlouholeté“ sexuální přestupky Otců jezuitů. O osm dmí později cituje z tohoto dopisu „Berliner Morgenpost“ jako první medium. Nastartovala celoněmecká debata o zneužívání dětí a mladistvých. Denně se vynořují nové sexuální skandály v církevních institucích, internátech, klášterech a farnostech.


Deník Die Welt bilancuje "hrozný rok" obou německých církví

    Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.


Jsou vám ve společensko-politických otázkách blízké názory Tomáše Halíka?

    Diskuse o chybách a zanedbáních tím ovšem nekončí. Právě naopak. Na počátku prosince ve znaleckém posudku právničky Marion Westphalové zadaném kardinálem Reinhardem Marxem (57) vyšlo najevo, že v jeho mnichovské arcidiecézi, v jejímž čele stál v letech 1977 – 1981 dnešní papež, „měl zelenou nezdravý duch utajování“. Westphalová zpracovala kolem 13 200 dokumentů z let 1945 – 2009. Šetření prokazuje, že 159 kněží se stalo „nápadnými“, skutečný počet bude ale asi mnohem vyšší. Právnička vznáší výtky proti likvidaci dokladů ve velkém stylu, „bagatelizující terminologii“ mnohých spisů, špatně chápané „bratrské solidaritě“ kleriků a nevážnosti vůči obětem. Dokumenty zmizely v „tajných archivech“, některé byly náhodou objeveny v pozůstalosti kněží. Arcibiskup Marx, teprve od r. 2008 v Mnichově, cítí stud a lítost. „Byly to bezesporu nejhorší měsíce mého života“, přiznává Marx. Uskupení „Wir sind Kirche“, vůči oficiální církvi kritické, komentuje sílu prokázaných faktů jako vysokou, „ale ne př
    Zneužívání, krize důvěry, rozchody s církví: pro německé katolíky i protestanty byl uplynulý rok hororový. To nás nutí k zamyšlení nad křesťanským pojetím člověka a sexuální morálkou. V četných případech vážného podezření jsou katoličtí duchovní stavěni mimo službu a zostřují se kritéria pro posuzování sexuálního zneužívání. Náhlý konec vzala i kariéra dvou významných evangelických teoložek a církevních historiček.


Kristův Advent jako motivace a program života

    Byly přiznány nedostatky v komunikaci: Katolická církev se proto chce učit novému systému – a ráda by získala vážnost ve své „úloze předního jezdce“ při rozboru příčin zneužívání dětí ve školách, různých oddílech a rodinách. Ovšem krize důvěry zasahuje hlouběji než rozhořčení nad skandály. Sociologové náboženství hovoří o přímo olověné atmosféře. Pod tímto dojmem oznamuje episkopát „proces dialogu“, do kterého budou zahrnuti laici – málokdy bylo tolik řečeno o jejich významu pro život církve jako v roce 2010. Rozbíhá se zamyšlení nad křesťanským pojetím člověka a sexuální morálkou, je zmíněno i téma celibátu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00