Jak na věc


amalgámová plomba

Jsou bílé plomby nějak nebezpečné?

    Dobrý den,mám dotaz každý v mém okolí neplatí za amalgamové plomby pouze já ano.Konkrétní částku 500 Kč má zubařka tvrdí že již pojišťovny tyto plomby nehradí.Zdá se mi to divné a leze mi to velmi do peněz. Je to tak či jsem jediná? Předem díky za odpověď..
    Jedná se o plastické materiály, které tuhnou až po aplikaci přímo v zubu. Každý výplňový materiál musí splňovat přísná kritéria vhodnosti použití z hlediska bezpečnosti, estetiky, funkce a trvanlivosti. Lékař má v podstatě na výběr ze čtyř základních typů přímých výplní:
    Amalgamové plomby vás neotráví a ani se z nich neuvolňuje rtuť, není to sice tak pevné skupenství, jako třeba diamant( logicky) ale není to ani nic, co by se uvolňovalo ( aspoň teda v nějakém značném množství ). I když amalgamovou plombu spolknete... prostě vyjde trávicím traktem. K samotné rtuti.... ani spolknutí kapičky rtuti by vás neotrávilo, horší je vdechování, při starém rozbitém teploměru atd.


Jaké mají kompozitní materiály výhodné vlastnosti?

    Každá z uvedených zubních výplní má svoje pro a proti. Výzkum a vývoj v oblasti stomatologických materiálů jde rychle dopředu. Časem se jistě dočkáme ideálního a všestranně použitelného materiálu, který v sobě spojí žádané vlastnosti dnešních výplní, jako jsou pevnost a odolnost, bezpečnost a estetika i antibakteriální působnost. Do té doby se jeví jako nejlepší a nejlevnější varianta každodenní preventivní péče o svoje vlastní zubní zdraví, aby nebyl pacient před takovou volbu vůbec postaven.
    Jsou považovány za nepřímé výplně (nejsou zhotoveny přímo u ústech, ale v zubní laboratoři). Využívají se v případě, kdy je potřeba dostavět rozsáhlejší část zubu. Keramické bílé výplně se tvoří pomocí přesného digitálního otisku speciální intraorální kamerou přístroje CAD/CAM 3D CEREC. Po zpracování jedinečným softwarem vyfrézuje přesná CNC CEREC frézka z keramického bločku požadovanou výplň. Tu pak lékař vlepí tekutou kompozitní pryskyřicí do zubu. To vše lze provést na počkání. I tyto keramické výplně vyžadují kvalitní a správnou péči o hygienu ústní dutiny.
    Je klasickou zubní výplní, kterou všichni znají. Jde o slitinu rtuti se stříbrem, mědí a cínem. Má několik dosud nepřekonaných výhodných vlastností, jako jsou pevnost a odolnost ke žvýkacímu tlaku, antibakteriální projevy, těsnost uzávěru, nízkou cenu a snadné zhotovení.


Keramické bílé výplně (onlaye, inlaye)

    Musím to zaklepat, ale zatím mam jen jednu plombu, kterou mi dělali asi před sedmi lety. Protože jsem alergická na nikl a kobalt, tak jsem si pro jistotu nechala tu bílou a pořád drží perfektně :)
    Dita: taky už jsem dříve nejspíš jednu spolkla. Přiznám se, že se v tomhle moc neorientuju, jaké jsou tedy možnosti těch plomb, bílé jsou lepší? Platí se kdyžtak ještě za ně něco navíc? Taky bych ocenila, kdyby se dalo vyvinout něco míň škodlivýho.
    Důležitá je přípravná fáze tj. pečlivé odstranění zkažené tkáně zubu bez zbytečného prohlubování kavity do tkáně zdravé. Zubní výplň je pak tvořena téměř jako umělecké dílo. Bílý fotokompozitní materiál se vrství metodou stratifikace. Jednotlivé vrstvičky jemných barevných odstínů dentálních barev vrstvíme na sebe. Současně modelujeme charakteristické hrbolky a rýhy, kterými se každý zub vyznačuje. Po vytvoření vrstvičky a její modelaci musíme každou osvítit speciálním modrým světlem, aby ztuhla.


Jak se bílá zubní výplň zhotovuje?

    Má však i několik nevhodných vlastností, pro které se již v některých zemích západní Evropy omezuje jejich používání nebo dokonce platí zákaz užívání ve stomatologii. Jeho kovová barva se na pohled jeví jako černá plomba a proto se nepoužívá jako výplň do předních zubů. Dokonce ani v zadních zubech nepůsobí právě esteticky. Amalgám není vhodný pro rozsáhlé výplně korunky zubu, hrozí vznik prasklin a odlomení odvrtáním oslabené skloviny. Jeho největší nevýhodou je však nebezpečnost pro pacienta a životní prostředí. Rtuť obsažená v amalgámu se během života uvolňuje do těla pacienta a je zodpovědná za mnohé příznaky, které spolu zdánlivě nesouvisí, jako deprese, únava, vznik autoimunitních onemocnění, alergie, leukémie. Životní prostředí Evropské unie je zatěžováno každým rokem přibližně 77 tunami rtuti, které skončí v půdě, ve vodě a ovzduší. Nejškodlivější pro zdraví pacientů a životní prostředí je však zdravotními pojišťovnami hrazená a preferovaná amalgámová výplň z tzv. nedózovaného
    V zubní praxi KOLDADENT dáváme přednost bílým zubním výplním z kvalitních, světlem tuhnoucích materiálů od předních světových výrobců. Jsou esteticky a funkčně dokonalé a hlavně neškodné, na rozdíl od amalgámových výplní. Nemění časem barvu, jsou dostatečně tvrdé a výplně z nich zhotovené jsou nerozeznatelné od okolního zubu.
    Článek je napsaný nejen srozumitelně, ale i velmi objektivně. Dnes je obrovským trendem výplň bílá, dle slov lékařů „estetická“. Problémem se ale stává cena. Navíc, jde-li o stoličky, myslím, že amalgám má opravdu nesporné výhody. Navíc starší ročníky jsou na amalgámové výplně zvyklé a bílé v nich důvěru nebudí.
    Pokud je bílá plomba kvalitně zhotovena, na vhodném místě a pacient provádí správnou ústní hygienu, může být její dlouhodobá funkčnost dvacet i více let.


Zubní výplň – co to vlastně je?

    Je fakt že třeba bílá plomba vydrží,ale ze své zkušenosti....bolí zub dlouho než po amalgánu podle sebe,a co dělat???Zubař řekne vydržet a při bolesti vzít brufen...toto při amalgánu neznám!!Ale prý se už nedělá nechápu :-(
    Při výběru posuzuje lékař vlastnosti zubních výplní a porovnává je s jejich vhodným umístěním v zubu. Hodnotí hlavně velikost a místo výplně, mechanický tlak na zub, kazivost zubů pacienta, jeho úroveň péče o zubní zdraví a jedná-li se o viditelnou část chrupu nebo o zadní zuby. Jedná-li se o děti do 16 let, těhotné ženy nebo kojící matky, nesmí použít amalgámovou výplň a vybírá z ostatních základních typů výplní.
    KOLDADENT s. r. o. je moderní zubní ordinace v Přerově, která poskytuje kvalitní stomatologické služby (nejen) pacientům z Přerova, Olomouce a okolí. Cílem naší práce je udržet Váš vlastní chrup funkční co možná nejdéle. To je možné díky našemu zkušenému odborného týmu, špičkovým technologiím a naší pravidelné odborné péči s důrazem na prevenci. Těšíme se na Vaši návštěvu v zubní praxi KOLDADENT.


Fotokompozitní (bílá) výplň (plomba)

    Zdravím, mám neuvěřitelnou vyrážku, která se mi stále opakuje již pět let. Jedná se zlatého stafylokoka na kůži - na krku a na obličeji. Nyní začínám zjištovat, že jsem citlivá na amalgám a že zlatý stafylokok je sekundární reakce. Ať vezmu jakýkoliv mobilizér rtuti ( cystein, kyselinu alfa-lipoovou, N-acetyl-cystein, či koriandr) - vždy se neuvěřitelně osypu. Mobilizér mobilizuje uloženou rtut z pojivové tkáně  do krve. Před měsícem jsem užívala cystein, vylezla jsem na slunce a přes noc jsem se osypala, tak, jak jsem se ještě nikdy neosypala. To značí, že moje těžké kovy v těle také reagují pěkně se zářením ( UV, či elektromagnetické z PC apod).   Rtut mi navíc v těle fixuje ostatní těžké kovy z ovzduší (viz. spalovna Brno). Na vyrážku nic nefunguje, žádná antibiotika, apod. Musí vždy odejít sama a to trvá tak dva měsíce-mezitím už začíná nová bolestivá vyrážka (=léky na spaní). Nyní jsem ve fázi, že nechávám odstranit tři amalgámové svině. Předpokládám, že se můj zdravotní stav výra
    Zubní výplň, neboli zubní plomba, je umělý materiál, který používá zubní lékař k vyplnění dutiny po zubním kazu, k zaplnění drobných prasklin zubů, ale i k úpravám poškozených nebo odlomených částí zubů například po úrazu.
    Jedná se o pryskyřici naplněnou rozemletým sklem, která se váže k zubu mechanicky a chemicky. Tuhne po osvícení modrým světlem. Pak má dostatečnou tvrdost i odolnost. Podmínkou je ale vrstvení (stratifikace) po malých vrstvičkách. Proto je jejich zhotovení časově i technicky náročné. S výhodou se používají u velkých rekonstrukcí zubů, kde nehrozí rozlomení zubu tlakem žvýkání. Jsou barevně stálé a nedráždí sliznice ústní dutiny. Nejcennější jsou však estetické vlastnosti bílých výplní, kdy po dokončení není možné rozeznat výplň od okolní zubní tkáně.
    hodinu se nemá kousat z toho důvodu, aby amalgám získal dostatečnou pevnost, trochu mu to tuhnutí oproti bílým plombám trvá, na ty se posvítí a je to:-)


Jakou mají bílé plomby životnost?

    Za bílé se připlácí u nás chce zubník okolo 700-800,- pokud si to pamatuji dobře. Mamka si bílou dávala a myslím, že říkala že platila 700,-. No já dám klidně i litr, nadšená sice nebudu, ale o rtuť nemám zájem.
    Tento způsob umožňuje dosáhnout přirozené barvy a tvaru zubní plomby tak, aby byla k nerozeznání od okolního zubu, a současně dosáhnout stupně tvrdosti podobného sklovině. Ošetření je bezbolestné díky lokální anestezii. Může trvat až hodinu i déle. Výsledný efekt je skvělý.
    S osmickami jsou problémy z toho důvodu, že se jednoduše již nemají kam prořezat a to je zase tím, že lidé kdysi jedli více tvrdou stravu, ale tím, jak se začalo všechno tepelně opracovávat a "měknout", tak se nam ty čelisti prostě zmenšily. 4asto se kazí proto, že se prostě blbě čistí, ono zajet s tím kartáčkem až tam dozadu je prostě fuška, na to doporučuji jednosvazkový kartáček.
    Do zadních zubů používáme moderní CAD/CAM technologií CEREC digitálně vytvořené a skutečně vyrobené keramické fasety, inlaye a onlaye místo fotokompozitních bílých plomb. Jejich odolnost a celková trvanlivost je velmi vysoká.


Která zubní výplň je tedy nejlepší?

    Dneska jsem se vrátila od zubařky, moc mě nepotěšila když jsem z křesla slyšela slovo amalgám a už mi to patlala do zubů:/ Můžu doufat, že s ním šetřila. Navíc mě tak napadlo, říkala 1 hodinu poté nejíst, může se třeba po půl hodině po tom něco z toho ještě uvolňovat třeba s jídlem, kdybych nedodržela tu hodinu? Ono stačí, že už tak samo o sobě to tam nadělá nepořádek:(
    V amalgamu je přibližně 50 % rtuti, nikoli jen 3 %, jak píše Frodík. Koncem ledna mi zubař odstranil poslední amalgam. Od té doby jsem zjistil výrazné zlepšení ve funkci ledvin a také jsem se zcela zbavil rosacei (vyrážka na tváři kolem nosu), která mi trápila posledních 5 let. Nepochybuji, že obojí byly spojeny s otravou rtutí. Tento prudce jedovatý prvek nemá v ústech co dělat. Uvolňuje se neustále prostřednictvím výparů, zvlᡚť při žvýkání a pití horkých nápojů, způsobuje i psychické potíže, jako je nerudnost, plačtivost, plachost a nepřiměřené chování. Účinky jsou kumulativní a stářím přibývají. Až vás za nějaký důchodce seřve za to, že jste mu dost rychle neuvolnili místo v tramvaji, je dosti možné, že trpí merkurismem z amalgamů.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00