Jak na věc


alena thomas: děláme si to doma sami.

Alena Vránová — Lidé — Česká televize

    Legendární česká herečka Alena Vránová se narodila v Praze. Už jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a vystupovala v dětských divadelních rolích. Po absolvování DAMU působila nejprve v oblastním divadle v Benešově a posléze se stala členkou divadla ABC, kde spolupracovala mj. s Janem Werichem či později s Otou Ornestem.
    V současnosti se Alena Vránová i nadále věnuje herecké profesi, zřídka hraje ve filmu či televizi, zato velké úspěchy slaví na divadelních prknech. Za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro jí byla v roce 1997 udělena prestižní Cena Thálie. V roce 2007 si zahrála ředitelku školy ve filmu Vratné lahve oceněném Českým lvem. Jejím prozatím posledním snímkem je pohádka Kdo hledá, najde (2007). Objevila se také na televizních obrazovkách v seriálech Ulice (2005) nebo Svatby v Benátkách (2014).
    V padesátých letech platila za jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie především díky rolím ve filmech jako Pyšná princezna, Hudba z Marsu, Dovolená s Andělem, Hrátky s čertem, Severní přístav, Ztraceni nebo Sny na neděli. Vytvořila v nich typ elegantních a sebevědomých mladých žen, ale i náročné charakterní postavy.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
200
8341
cache: 0024:00:00