Jak na věc


čiperný jako

Cairn teriér: čiperný lovec a dobrý kamarád

    Je možné krémové, pšeničné, červené, šedé i černavé zbarvení. Žíhání u všech těchto barevných variant je rovněž přípustné, ne však zcela černé, bílé nebo tříslově černé. Typické je tmavé zakončení chlupů krycí srsti na uších a na čenichových partiích.
    Srst cairn teriéra je krátká a měkká, s hustou podsadou, krycí srst je pak rovněž hustá, ale nikoliv hrubá. Přípustné je i její lehké zvlnění.
    Domovinou cairn teriéra a jeho příbuzných, west highland teriéra a skotského teriéra, jsou Západní Hebridy, ostrov Skye a klasická skotská Vysočina. Na těchto místech se při lovu a pronásledování lišky a škodné prosadili jen mimořádně odolní psi, kteří ale byli zároveň hbití, obratní a vytrvalí a dokázali dobře odolávat ne právě snadnému klimatu Highlands.
    Plemeno se používalo na skotské Vysočině k lovu lišek, ale také vyder a dodnes si zachovává své lovecké pudy a nutkavou touhu něco honit, hledat pod zemí i jinde. V současné době je z cairn teriéra výborný lidský společník, který ovšem umí i pořádně zaštěkat, když vycítí cizí přítomnost. Je to skvělý pes na hlídání.


Charakteristické vlastnosti

    Cairn teriéra byste neměli nechávat příliš o samotě a zanedbávat jeho „komunikaci“ s lidmi. Nesnáší samotu a jedině s rodinou svého pána bude dokonale šťastný. Navíc se výborně hodí k dětem, se kterými dokáže sdílet nejrůznější lumpárny a toleruje také poněkud horší zacházení.
    V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde
    Končetiny dosahují střední délky a jsou kryté hrubou srstí, stehna jsou silná a svalnatá. Tlapy hrudních končetin jsou větší než tlapy pánevních končetin, polštářky mají vysoké a pevné. Ocas není příliš dlouhý, dobře ho kryje srst a chybí u něj jakékoliv třásně. Dalo by se říct, že je nesený zvesela.
    Je to ovšem stále lovec, a pokud ho vezmete na vycházku do přírody, mějte se na pozoru. To samé platí především u psů cairn teriéra, kteří jsou dosti sebevědomí a občas si troufnou i na o dost větší a silnější psy. Jejich odvaha je sice příkladná, ale lepší je držet od jiných psů určitý odstup, pokud tedy není váš mazlík zvyklý od mladého věku.
    Uši cairn teriéra jsou malé a špičaté, nesené vzpřímeně, jejich osrstění je na rozdíl od většiny těla mnohem menší. Zuby jsou posazené ve vyvinutých čelistech, jejich skus je nůžkovitý.


Na co nezapomínat při nákupu přes inzerát

    Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde
    Péče o srst není až tolik náročná, především když si uvědomíme, že nelíná. To ovšem značí, že se musí jednou za čas trimovat. Vyčesávání není nutné, ale nijak psovi nevadí.
    Výcvik tohoto plemene teriéra je snadnější než u jiných podobných plemen, je také o dost poslušnější. Oceníte ale rovněž jeho odolnost proti rozdílům v klimatu. Cairn teriér se dá chovat poměrně snadno v bytě, větším domě a v jakýchkoliv podnebních podmínkách.
    Pojmenování cairn teriér vzniklo podle latinského označení pro kámen, cairns. Tento pes totiž často hledal lišky a další živočichy mezi kameny.
    Tělo se vyznačuje rovným hřbetem střední délky, žebra jsou dobře klenutá, bedra pružná. Hlava je pěkně tvarovaná, menších rozměrů, s výrazným stopem a silnou čenichovou partií. Také čelist je silná. Oči jsou posazené poměrně daleko od sebe, mají střední velikost a jejich barva je tmavohnědá. Nad očima se klene výrazné srstnaté obočí.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
www.000webhost.com
cache: 0024:00:00